ŚRODA

- Mieszkańcy łąki – ilustracja dźwiękowa i ruchowa opowiadania. Mama/tata czytają opowiadanie a dziecko próbuje naśladować odgłosy i zachowania występujących w nim mieszkańców łąki. Zabawę można kontynuować wzbogacając o nowych bohaterów.

Opowiadanie

Na pięknej majowej łące stał bocian i rozglądał się dookoła. Stanął na jednej nodze i głośno zaklekotał…Stanął na drugiej nodze i odezwał się ponownie… Wtem ujrzał w trawie małego ślimaka. Poruszał się powoli. Dźwigał na plecach swój domek, omijając zręcznie przeszkody. Nagle usłyszał jakiś szelest. Przestraszył się i schował do skorupki. To żabka go przestraszyła. Skakała szybko, jakby przed kimś uciekała. Zawołała do swoich towarzyszek… wskoczyła do strumyka i zniknęła. Odezwały się inne żaby… i tez ukryły się pod wodą. Widziała to wszystko pszczoła, która siedziała na kwiatku. Słychać było wyraźnie jej głos…Wzbiła się wysoko w powietrze i, kołując, spoglądała na łąką. Potem usiadła na najpiękniejszym kwiatku, jaki wypatrzyła, zabzyczała radośnie i zabrała się do zbierania pyłku. A potem odleciała do ula.

- Biedronka – słuchanie wiersza.

Po zielonych łąkach,

Po kwiatowych łąkach,

Z łodyżki na listek, wędruje biedronka.

Spotkała ślimaka i małego żuka

Gdzie idziesz biedronko?

Czego tutaj szukasz?

A biedronka płacze, łapka łzy ociera,

Pogubiłam kropki, co ja zrobię teraz?

- Kropki biedronki Zosi - zabawa z wykorzystaniem kostki do gry. Mama/tato przygotowują dużą sylwetę biedronki (biedronce brakuje kropek). Przygotowujemy czarną plastelinę. Dziecko rzuca kostką do gry i dolepia tyle kropek na skrzydła biedronki, ile oczek zostanie wyrzuconych na kostce. Zabawę powtarzamy wielokrotnie.

- Biedronka – praca plastyczna, forma przestrzenna.

Potrzebujemy: farbę czarną, wytłoczkę po jajkach, papier kolorowy, klej, ruchome oczy, wycięte koło. Mama/ tato wycina koło oraz kawałek wytłoczki. Koło przecina na pół, będzie służyć jako skrzydełka. Dziecko maluje wytłoczkę, a po wyschnięciu przykleja pozostałe materiały. Jak wygląda gotowa biedronka zobaczcie na Egg Carton Ladybug. A może macie pomysł na swoją biedroneczkę?

BIEDRONECZKI SĄ W KROPECZKI

05 maja 2020