1. Zabawa ruchowa – ilustrowanie czynności ruchem. Rodzic mówi jak można spędzać wolny czas, np. jeździć na rowerze, pływać łódką. Dziecko demonstruje ruch, np.: jazda na rowerze – w leżeniu na plecach wykonuje rowerek, pływanie łódką – w siadzie skrzyżnym pochyla rytmicznie tułów i wiosłuje rękami, pływanie w jeziorze lub morzu – w leżeniu na brzuchu – zagarnianie wody szerokimi ruchami ramion itp. Można wymyślić własne czynności

2. Zabawy stolikowe – Segregowanie. Do segregacji mogą posłużyć: plastikowe nakrętki, spinacze do bielizny, klocki, słomki. Można segregować na różne sposoby.

Ćwiczenia oddechowe Powiewająca flaga. Flaga dla dziecka. Rodzic przypomina właściwy tor oddechowy. Dziecko wciąga powietrze nosem, wypuszcza ustami, naśladując wiatr dmuchający na flagę. Wiatr jest raz silny, a raz słaby i delikatny.

3. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Moja Ojczyzna. Rodzic prezentuje wiersz. Powtarza go, a dziecko za nim, fragmentami: Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

Spoglądam na flagę,

jak dumnie powiewa.

Kocham Cię, Ojczyzno”

serce moje śpiewa

Kocham wioski, miasta,

kocham lasy, góry!

I Morze Bałtyckie,

i jeszcze Mazury…

Kocham hymn, nasz język

i Orła Białego.

Kocham Cię, Ojczyzno!”

płynie z serca mego.

Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

A za kilka lat, kiedy będę duży,

chciałbym całym sercem

Tobie, Polsko, służyć!