07.05.2020 CZWARTEK - TEMAT KOMPLEKSOWY - MOJA OJCZYZNA

Dzień dobry w czwartek :) Witamy serdecznie Duże i Małe Tygryski :)

Zabieramy się do zabawy i pracy :)

przygotujcie:

kredki ołówkowe, olówek – zatemperowane ;)

kredki, mazaki, nożyczki, materiały plastyczne które są w domu :)

Karty pracy cz.4 890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz 4

I Oglądanie mapy Europy. Pewnie pamiętacie jak oglądaliśmy mapę Polski i rozmawialiśmy o krajach – sąsiadach Polski. Teraz zapraszam Was do oglądania mapy Europy.                                                                                                                                                        Przypominajka – miasto w którym mieszkamy to Bytom, nasz kraj to Polska, kontynent na którym znajduje Polska to Europa. Zachęcam Was do wykonanie pracy zadaniowej – Karty pracy cz.4, s.34 – 35 890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4                                            Słuchanie nazw państw europejskich – sąsiadów Polski. Kolorowanie flagi Polski. Określanie, w którą stronę są zwrócone. Oglądanie obrazków flag. Nazywanie samodzielnie lub z pomocą państw UE, do których one należą. Kolorowanie rysunków flag według wzoru. Oglądanie obrazków innych flag. Powodzenia w pracy – dacie radę :)

Ćwiczenia poranne jak w poniedziałek.

II Co to jest Unia Europejska? Po co nam Unia Europejska? Symbole UE. Rozmowa na podstawie filmu https://youtu.be/MmbS2O-IVU8 Utrwalanie nazw państw. Rozwijanie mowy. Budowanie dłuższych wypowiedzi.

Teraz zapraszam Was do wysłuchania hymnu UE ,,Oda do Radości" Ludwiga van Beethovena https://youtu.be/cud7I8o0Jns

Jak się Wam podoba ? To utwór wesoły czy smutny, szybki czy wolny?

Maskotka Unii Europejskiej Syriusz Zazwyczaj wymieniając symbole Unii Europejskiej skupiamy się na wspólnej walucie, hymnie, paszporcie oraz fladze.Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd, ale na tym jej podobieństwa do nich się kończą. Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej. Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło. Francuski Syriusz posiada czarną czapkę oraz akordeon. Maskotka z Niemiec ubrana jest w zielony kapelusz i trzyma w ręku kijek. Włoski Syriusz gra na banjo, a hiszpański na gitarze. Maskotka z Danii trzyma w dłoni wiosło, a z Holandii bukiet tulipanów. Portugalski Syriusz zszywa rybackie sieci. Maskotka z Finlandii posiada ekwipunek do jazdy na nartach. Jest również ubrana w zimową czapkę. Syriusz z Austrii nawiązuje do tradycji swojego kraju poprzez dzierżenie w dłoni tortu oraz noszenie na głowie peruki, nawiązującej do fryzury Mozarta. Irlandzka maskotka nosi zieloną czapkę, a w dłoni trzyma koniczynkę.

III Zabawa ruchowa do piosenki ,,Duży i mały skok" https://youtu.be/InxomdEHL8M

Zapraszam Was teraz do narysowania sylwety Syriusza w polskich barwach narodowych. Zdjęcie Syriusza znajduje się na początku dzisiejszego wpisu - pamiętajcie Wy projektujecie jego wygląd w polskich barwach narodowych, czyli w kolorach ..... wiedziałam, że nie muszę pisać bo doskonale wiecie :) ! Miłej zabawy z rysowaniem :))

Trzymajcie się zdrowo i ciepło!

p. Bożenka i p. Jola

p.s. Rodzicom przypominamy, że nasze wpisy to propozycje do Waszej wspólnej pracy. Można je modyfikować i dostosowywać do warunków panujących w domu. Prosimy, żeby nie skupiać się tylko na kartach pracy. Dzieci potrzebują rozmowy, zachęty i wsparcia. Konieczny jest ruch i czas na zastanowienie. To dla wszystkich wyzwanie. Pamiętajcie, że nasze Tygryski przygotowują się do nauki w szkole i nie powinny ją kojarzyć tylko jako konieczność uzupełniania kart pracy choć to ważne. Nauka to też odkrywanie oraz zabawa i taka własnie działalność przynosi najwięcej efektów. Bawcie się razem! Nie odpuszczajcie! Damy rade! Pozdrawiamy :)

06 maja 2020