WTOREK

„Czym jest woda dla człowieka?” - rozumienie znaczenia wody w życiu człowieka (oglądanie filmu „Woda – mamo, tato co wy na to?” dostępnego pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=0Ku1GpAO3RM)

Rozmawiamy na temat wody:

– Do czego potrzebujemy wody?

– Gdzie możemy znaleźć wodę?

– Skąd ludzie mają wodę?

Wnioski:

- Woda potrzebna jest do życia; bez wody nie byłoby roślin, zwierząt, ludzi.
- Woda jest bardzo potrzebna człowiekowi w codziennym życiu.

Mamo/tato pokażmy dziecku w ciągu dnia do jakich rzeczy w naszym domu wykorzystujemy wodę.

ZESTAW ZABAW RUCHOWYCH

potrzebujemy: kawałki gazety, kółko czerwone i zielone.

- „Przeprawa przez wodę” na podłodze rozkładamy kawałki gazety w niewielkiej odległości. Umawiamy się z dzieckiem, że to kamienie. Po tych kamieniach trzeba przejść tak, by nie wpaść do wody.

- „Samochody do myjni” – Dziecko jest samochodem. Biega w jednym kierunku. Gdy mama/ tato uniesie zielone kółeczko - samochód jedzie, naśladując odgłosy pojazdów. Gdy mama/tato podniesie czerwony krążek – samochód milknie i wjeżdża do myjni (wybrane miejsce w pokoju). Zabawę powtarzamy kilka razy.

- „Drzewo i wiewiórka” - drzewo /mama, tata/ stoi kołysząc się w prawo w lewo. Wiewiórka biega. Na zawołanie mamy: Człowiek! Wiewiórka chowa się za drzewem. Można zamieniać się rolami. Zabawę powtarzamy kilka razy.

- „Omiń ślimaka” – na sygnał (klaśnięcie mamy, taty) dziecko wykonuje przeskok obunóż w przód.

- „Podlej rośliny” – dziecko z przysiadu podpartego powoli ponosi się , unosi ramiona, po czym je opuszcza, wykonuje skłon w przód. Roślina musi być podlana. Wtedy mama/tata ogrodnik wchodzi i naśladuje czynność podlewania. Zamieniamy się rolami i zabawę powtarzamy.

CZYM JEST WODA DLA CZŁOWIEKA?

20 kwietnia 2020