Tematyka tygodnia: IDĄ ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Przyszła wiosna, a wraz z nią Święta Wielkanocne. Szykujemy pisanki, pomagamy piec ciasta, a w Lany Poniedziałek chlapiemy innych wodą na szczęście! Święta Wielkanocne są świętami radosnymi. Kojarzą się z odradzającym życiem, kolorami, ciepłem, rodziną. Wesoło wtedy nam!

PONIEDZIAŁEK

• Margolcia i Miś zapraszają dziś”Wielkanoc – oglądanie programu pod tym tytułem. Słuchanie piosenki Co pasuje do Świąt Wielkanocnych? Przygotowujemy różnorodne rekwizyty związane ze Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia: koszyczek, pisanki, palmę, baranka, bombki, łańcuch, sylwetę choinki, św. Mikołaj. Dziecko wybiera te, które pasują do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i próbuje uzasadnić odpowiedź.
  • Jajo wielkanocne - praca plastyczna. Dziecko wycina z kolorowego papieru paski po narysowanym śladzie. Mama / tato wycina otwór (kształt jajka) w brystolowej białej kartce. Dziecko nakleja kolorowe paski na kartkę. Na drugiej stronie kartki powstaje wzór pisanki.
  • Co jest w jajku? zabawa połączona z eksperymentem. Omawiamy
    z dzieckiem wygląd zewnętrzny jajka : jaki ma kolor, kształt, fakturę, zapoznajemy dziecko z określeniem skorupka i mówimy do czego służy, oraz czy jest twarda, czy miękka. Następnie rozbijamy surowe jajko i pokazujemy dziecku, jak wygląda w środku. Oddzielamy białko od żółtka i umieszczamy je na spodeczkach. Wyjaśniamy, jaka funkcję pełnia w jajku. Zapoznajemy dziecko z określeniami białko, żółtko. Pytamy, czy można je zmieszać? Dziecko wyciąga wniosek. Swobodna rozmowa: Skąd się biorą jajka? W jakiej postaci można je spożywać? Na koniec zapraszamy do degustacji jajka ugotowanego na twardo.

Wszystkie programy „Margolcia i Miś zapraszają dziś” znajdziemy na http://vod.tvp.pl/4934932/dla-dzieci

IDĄ ŚWIĘTA WIELKANOCNE

05 kwietnia 2020