ŚRODA

- „Jesteśmy dziećmi” – zapraszamy do wysłuchanie i obejrzenia filmu z piosenką. Znajdziemy go YouTube Śpiewające Brzdące Jesteśmy dziećmi.

- Ciekawostki o dzieciach z różnych stron świata. Potrzebujemy obrazki z dziećmi: z Europy, z Japonii, z Afryki, z Boliwii /charakterystyka dzieci z różnych stron świata poniżej/

Emily pochodzi z Europy. Ma białą skórę, ale jej rówieśnicy mają różne kolory oczu i włosów. Od wczesnego dzieciństwa chodzą do przedszkola, a potem w wieku 6 lub 7 lat idą do szkoły. W Europie, a więc również w Wielkiej Brytanii, większość dzieci mieszka w domach jednorodzinnych lub blokach. Mają dużo czasu na zabawę i nie brakuje im jedzenia. Często dostają zabawki od swoich rodziców i innych krewnych.

Yoko - Japonia. Dzieci w Azji mają śniadą cerę, ciemne włosy i lekko skośne oczy. Yoko z Japonii mieszka domu, który jest funkcjonalny, ale też wymaga specjalnego zachowania – pokoje wyłożone są matami, po których olno chodzić tylko w skarpetkach (nie wolno wchodzić na nie w butach ani boso).

Naomi – Ghana Afrykańskie dzieci mają czarną lub brązową skórę, ciemne włosy i oczy. Naomi mieszka w bardzo prostym domu zrobionym z patyków lub bambusa i pokrytych liśćmi palmy. Tylko nieliczne dzieci chodzą do przedszkola. Niektóre niestety nie chodzą również do szkoły, gdyż mają do niej daleko lub rodzice wolą, aby pomagały w gospodarstwie. W Afryce dzieci najczęściej bawią się zabawkami wykonanymi przez siebie. Lubią tańczyć oraz grać na grzechotkach i bębenkach.

Klarissa – Boliwia. Dzieci w Ameryce Południowej to głównie dzieci indiańskie. Mają one ciemne włosy i oczy oraz ciemniejszą od nas skórę. Klarissa mieszka w mieście, więc chodzi do przedszkola. Jej koledzy i koleżanki, którzy mieszkają na wsi, nie mają tyle szczęścia i od najmłodszych lat pomagają rodzicom w uprawach bananów i innych egzotycznych roślin. Zabawki robią sobie same. Uwielbiają tańczyć.

- „Judo”zabawy ogólnorozwojowe w przedszkolu.

Szukamy filmiku na YouTube Małe judo – zajęcia sportowe dla przedszkolaków. Zwracamy uwagę na strój (kimono sportowe) i zachowanie się w sali sportowej. W rytm muzyki japońskiej wykonujemy ruchy podobne do ruchów sportowców.

- Skarb w ryżu – zabawa sensoryczna. Potrzebujemy: ryż, zabawki z Kinder Niespodzianek. Szukamy wszystkich zabawek wkładając rączkę do słoika z ryżem. Inspiracje na Dzieciaki w domu. Po zabawie ćwiczenia praktyczne: zamiatanie i odkurzanie.

- Zwierzaki z kółek (piesek) - origami – czyli sztuka składania papieru znana w Japonii. Wzoru szukamy na fiorelki.pl Zwierzaki z kółek wyczarowane.

JESTEŚMY DZIEĆMI

26 maja 2020