Szczęść Boże!

Witam serdecznie wszystkie Dzieci na katechezie. Jezus jest zawsze z nami i pomaga nam w różnych sytuacjach. Dzisiaj dowiemy się, kto jeszcze udziela nam swojej pomocy i pociesza nas, kiedy jesteśmy smutni.

Temat: Zmartwychwstały Jezus posyła swego Ducha Pocieszyciela.

Modlitwa. Przywitajmy się z Panem Jezusem słowami ”Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - na wieki wieków”. Amen.

Piosenka. Zachęcam do radosnego śpiewu https://www.youtube.com/watch?v=OteG_6ZntPI – Czy wy wiecie , że jesteście świątynią

Opowiadanie. Posłuchajcie opowiadaniaMarek – pocieszyciel”.
Dzisiaj przyszedłem do przedszkola i od razu zauważyłem, że Kasia jest smutna.
– Co się stało? – zapytałem.
– Mama wpięła mi we włosy nową spinkę w kształcie kwiatka. Chciałam, żeby zobaczyły ją moje koleżanki. Szybko rozebrałam się w szatni i pobiegłam do sali. Zawołałam koleżanki, ale spinki już nie było. Teraz jest mi smutno. Tę spinkę dostałam od babci Marysi – opowiedziała mi Kasia.
– Nie martw się – pocieszałem ją – spinka na pewno gdzieś leży. Chodź, pomogę ci jej szukać. Razem na pewno ją znajdziemy.
Szukaliśmy spinki w sali, ale nigdzie jej nie było. Zapytałem panią, czy możemy wyjść do szatni, aby tam poszukać zguby. Pani zgodziła się. Szukaliśmy na podłodze i na ławkach. Kiedy nie mogliśmy znaleźć spinki, Kasia zaczęła płakać. Wziąłem ją za rękę i powiedziałem: – Nie płacz, Kasiu, poszukajmy jeszcze w twoich ubraniach.
Podszedłem do kurtki Kasi, ale w kieszeniach nie było spinki. Zajrzałem do czapki i krzyknąłem:
– Kasiu, tu jest twoja zguba. Kasia ucieszyła się i powiedziała z radością:
– Dziękuję ci, Marku, za to, że mnie pocieszałeś i znalazłeś moją spinkę.

Pytania do opowiadania. Rodzic zadaje pytania.
– Dlaczego Kasia była smutna?
– Kto pocieszał Kasię?
– W jaki sposób Marek pocieszał Kasię?
– Jak Kasia podziękowała Markowi?

Rozmowa. Czasem jesteśmy smutni. Smutek towarzyszy nam, gdy jesteśmy chorzy, zmęczeni, coś nam zginie lub coś nam się nie uda. Jest nam również smutno, gdy musimy rozstać się z kimś, kogo lubimy.

Gdy Pan Jezus odchodził do nieba, do swego Ojca, Jego uczniom było bardzo smutno. Pan Jezus obiecał, że ześle kogoś, kto ich pocieszy, doda im odwagi.

Pan Jezus powiedział: „Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze”(J14,16).

Pytania do tekstu biblijnego.
– O Kogo Pan Jezus będzie prosił Ojca?
– Jak długo Pocieszyciel będzie z nami?

Pocieszycielem nazwał Jezus Ducha Świętego. Apostołowie, którzy pierwsi otrzymali dar obecności Ducha Świętego, widzieli i odczuwali znaki Jego obecności.

Odczytanie tekstu z Pisma Świętego. „Znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2,1-4).

Pytania do tekstu biblijnego.
– Co się wydarzyło w domu, w którym przebywali Apostołowie?
– Jakie znaki towarzyszyły zesłaniu Ducha Świętego?

– Kim zostali napełnieni Apostołowie?
– Jaki jeszcze dar otrzymali Apostołowie?

Gdy Duch Święty zstąpił na Apostołów poczuli oni wewnętrzną siłę i odwagę, wyszli do zebranych ludzi i zaczęli głosić słowo Boże. Mówili tak odważnie i mądrze, że wiele tysięcy ludzi uwierzyło w Pana Jezusa i przyjęło w tym dniu chrzest. Całą mądrość, rozum i męstwo otrzymali Apostołowie od Ducha Świętego.

Od chwili chrztu świętego Duch Święty mieszka w każdym z nas, jest zawsze z nami, pomaga nam dobrze zrozumieć naukę Pana Jezusa, modlić się, być dobrym.

W różnych naszych sprawach możemy modlić się do Ducha Świętego.
– O co możemy prosić Ducha Świętego?
Uczymy dzieci krótkich wezwań modlitwy, np. Duchu Święty, naucz mnie modlić się. Duchu Święty, pomóż mi być dobrym. Duchu Święty, pociesz mnie. Duchu Święty daj mi mądrość, prowadź w życiu mnie.

Zapraszam do oglądnięcia bardzo ciekawej audycja dla dzieci „Ziarno” o Zesłaniu Ducha Świętego https://vod.tvp.pl/video/ziarno,przyjdz-duchu-sw,19915150

Zadanie. Ułóż puzzle- dobrej zabawy.

Modlitwa. Na zakończenie proponuję zaśpiewać piosenkę „Czy wy wiecie, że jesteście świątynią” . Dziękuję.

katecheza

27 maja 2020