Szczęść Boże!

Bardzo serdecznie Was witam. Dziś powiemy o Jezusie, który był wyjątkowym Nauczycielem. Jego uczniowie nie siedzieli w ławkach i nie byli dziećmi. Byli dorośli
i wykonywali różne zawody. Wielu z nich było rybakami i łowiło ryby w jeziorze.

Temat: Uczniowie Jezusa.

Modlitwa. Wspólnie uczyńmy znak krzyża i zaśpiewajmy piosenkę „Sercem kocham Jezusa”.

Piosenka. Śpiew piosenki z pokazywaniem
https://www.youtube.com/watch?v=vhiu1I5a_0E&list=PL1a4klBj1xbcFG-67UpBeF6Hy7ztPSAbC&index=9 – Sercem kocham Jezusa

Rozmowa. Pan Jezus miał wielu uczniów. Wędrowali oni razem z Nim po wioskach i miastach, słuchali tego, co mówił. Byli także tacy, których Pan Jezus powołał szczególnie. Powiedział do nich – „Pójdź za Mną”, a oni zostawili dom, rodziny, swoją pracę i poszli za Nim. Spośród wszystkich uczniów Pan Jezus wybrał dwunastu apostołów. Posłuchajmy, jak Jezus powoływał, czyli wybierał swoich uczniów.
Rodzic czyta fragment z Pisma Świętego.

Gdy /Jezus/ przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi. Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim”.

Pytania do tekstu biblijnego.
– Kogo spotkał Jezus nad jeziorem?
– Jakie słowa wypowiedział Jezus do Szymona i Andrzeja?
– W jaki sposób Szymon i Andrzej zareagowali na słowa Jezusa?

Pójdź za Mną, to znaczy zostań moim uczniem. Być uczniem Jezusa oznacza słuchać Jego nauki i wypełniać ją w swoim życiu.
Jezus uczył swoich uczniów, jak być dobrym, jak kochać Boga i pomagać ludziom.
Jezus nauczył ludzi modlitwy „Ojcze nasz”. Jest to modlitwa wszystkich uczniów Jezusa.
Ci, których Jezus powołał, stali się rybakami ludzi, to znaczy, że przekazywali naukę innym, czyniąc z nich nowych uczniów. My też możemy zostać uczniami Jezusa i mówić o Nim w naszych rodzinach.

Zabawa-rozmowa„Być uczniem Jezusa”. Rodzic podaje przykłady różnych sytuacji z życia dziecka, wraz z pytaniem: „Jak zachowa się dziecko, które jest uczniem Jezusa?” Dziecko może opowiedzieć lub pokazać zachowanie ucznia Jezusa w każdej sytuacji.

1. W autobusie jest tłok. Niektóre miejsca są zajęte przez dzieci. Do autobusu wsiada starsza pani. – Jak zachowa się dziecko, które chce być uczniem Jezusa?

2. W przedszkolu pani dyrektor kupiła puzzle. Maciek i Kuba chcą je układać i wyrywają sobie z rąk pudełko. – Co zrobi chłopiec, który chce być uczniem Jezusa?

3. Mama wróciła zmęczona z pracy. Boli ją głowa. Prosi, żeby dzieci bawiły się cicho, ale one hałasują w mieszkaniu, głośno trzaskając drzwiami. Zauważyły, że mama jest smutna. – Co zrobi dziecko, które chce być uczniem Jezusa?

Zapraszam do krótkiego filmu o św. Piotrze - jednym z uczniów Jezusa https://www.youtube.com/watch?v=88YDmencgoo&t=2s

Zadanie. Zachęcam do wykonania zadania w podręczniku dziecka katecheza nr 27.

Modlitwa. Rodzic wypowiada słowa modlitwy, a dziecko powtarza. Jezu, nasz Nauczycielu, chcemy zawsze iść za Tobą i być blisko Ciebie. Chcemy być Twoimi uczniami. Amen. Dziękuję.

katecheza

17 czerwca 2020