Szczęść Boże!
Witam kochane Dzieci. Dziś dowiemy się, czym jest parafia  i co to oznacza, kiedy mówimy, że „kościół jest kościołem parafialnym”?.
Temat: Spotykam się z Jezusem w mojej parafii.
Modlitwa. Wspólnie uczyńmy znak krzyża i zaśpiewajmy piosenkę „Każdy może dziś do Jezusa przyjść”.
Piosenka. Zapraszam do nauki piosenki https://www.youtube.com/watch?v=L0OpqHBNQW8   – Każdy może dziś do Jezusa przyjść
Każdy może dziś do Jezusa przyjść (3x)
On nie zawiedzie Cię,
Jezus, leczy chore serca (3x)
On nie zawiedzie Cię.

Rozmowa. Rodzic rozmawia z dzieckiem.
- Co zostało przedstawione na tej ilustracji?
Tak, ten kościół jest naszym kościołem parafialnym i do niego chodzą wszyscy nasi sąsiedzi na spotkanie z dobrym Jezusem. Każdy z nas ma swoje imię. Kościołom nadawane są imiona różnych świętych, aby w szczególny sposób opiekowali się nimi.
Nasz kościół jest pod wezwaniem św. Barbary w Bytomiu.
Każda parafia ma swojego księdza proboszcza. Najpierw wyjaśnijmy, kto to jest ksiądz proboszcz? Ksiądz proboszcz troszczy się o wszystko, co dzieje się w parafii. Parafia jest jak duża rodzina, do której należymy my, nasi rodzice, przyjaciele i sąsiedzi. To rodzina dzieci Bożych. Ksiądz proboszcz jest znakiem obecności w tej rodzinie dobrego Jezusa. Sam Jezus powierzył mu to zadanie. Księdzu proboszczowi pomagają w jego pracy inni kapłani, czasami siostry zakonne, katechetki i katecheci. Wszyscy ludzie oraz dzieci, którzy kochają Jezusa przychodzą w każdą niedzielę do kościoła na uroczyste spotkanie, które nazywamy Mszą Świętą.
W czasie Mszy Świętej proboszcz modli się razem z ludźmi do dobrego Boga, głosi słowo Boże, udziela Komunii Świętej, chrztu, spowiedzi. Sam Jezus posługuje się proboszczem w dokonywaniu tego wszystkiego. Jezus czeka na nas w każdą niedzielę na Mszy Świętej. Ponadto ksiądz proboszcz dba także o wygląd świątyni i jej otoczenia. Troszczy się także o to, aby dobrego Jezusa mogli przyjmować ludzie chorzy, którzy nie mogą z powodu swojej choroby przyjść do kościoła. Każdego miesiąca odwiedza wszystkich parafian w ich domach.
Słuchanie wiersza. Posłuchajmy uważnie wiersza nieznanego autora pt. „Lubię chodzić do kościoła” o tym, jak pewien chłopiec był bardzo zadowolony i szczęśliwy, gdy odwiedzał Jezusa w kościele. Rodzic czyta wiersz:
Lubię chodzić do kościoła
Bo w nim jest tak pięknie
Każdy przyjdzie, to się żegna
I zaraz uklęknie
W tym kościele świateł wiele
I grają organy, bo tu mieszka
Nasz Przyjaciel, Jezus ukochany.
Zadanie. Dzieci wykonują polecenia w podręczniku dziecka katecheza nr 55.
Modlitwa. Na zakończenie naszego spotkania pomódlmy się słowami modlitwy “Ojcze nasz” za naszego Proboszcza, niech Pan Bóg Mu błogosławi. Dziękuję.

katecheza

24 czerwca 2020