Szczęść Boże!

Witam Was dzieci. Na naszych spotkaniach dowiadujemy się coraz więcej o Bogu. Jego ślady możemy zobaczyć w przyrodzie podczas spaceru i zachwycać się pięknem Jego stworzenia: słońcem, niebem, zieloną trawą, kwiatami, kwitnącymi drzewami, śpiewającymi ptakami czy małymi biedronkami. Ślady Boga można znaleźć nie tylko w przyrodzie ale również w naszych domach, o czym dowiemy się na dzisiejszej katechezie.

Temat: Znaki religijne w rodzinie.

Modlitwa. Przywitajmy się z Bogiem modlitwą „Mój ukochany Boże, wiem , że Ty wszystko możesz, z serca proszę Cię całego, miej w opiece mnie małego. Naucz mnie żyć tak jak trzeba i zaprowadź mnie do nieba”.

Piosenka. Zapraszam Was do wspólnego śpiewu, dziękując Bogu za pięknie stworzony świat https://www.youtube.com/watch?v=UUNBAT8y1jU – Kto stworzył fruwające ptaszki

Opowiadanie. Tego dnia od rana padał deszcz i za oknem było szaro i pochmurno. Julka nie chciała iść do przedszkola. Wiedziała, że tata idzie do pracy, a mama będzie opiekować się Zuzią, ale było jej smutno, że musi się z nimi rozstać. Mama tłumaczyła córce, że te kilka godzin szybko minie, a po powrocie będzie na nią czekał pyszny deser. Julki to jednak nie przekonało. Nadal była smutna.
– Mamo, tato, a czy gdy jestem w przedszkolu, to pamiętacie o mnie? Nie zapomnicie mnie odebrać po zajęciach? – zapytała niespodziewanie.
– Oczywiście, że pamiętamy i myślimy o tobie, bo cię bardzo kochamy – zapewniała mama. – Ale przecież gdy jestem w przedszkolu, to mnie nie widzicie – powiedziała Julka.
– A ja jak nie widzę mojego misia, to czasem o nim zapominam, muszę go nawet potem szukać.
– Córciu, nawet gdy cię nie widzimy, to cię kochamy i myślimy o tobie – zapewnił tata, a mama zaczęła tłumaczyć: – Gdy jestem w domu, widzę twoje zabawki, piorę twoje ubrania, układam twoje książki, a na ścianie widzę twoje zdjęcie. To wszystko przypomina mi, że jesteś w przedszkolu i zaraz patrzę na zegarek, żeby się nie spóźnić z odebraniem cię po zajęciach.
– Ja w swoim portfelu mam zdjęcie mamy, Karola, twoje i małej Zuzi. Gdy otwieram portfel i widzę te fotografie, to myślę o was, dziękuję Bogu za to, że was mam, i proszę, aby Aniołowie Stróżowie opiekowali się wami – dodał ciepło tata.
– Aha – Julka aż ze zdziwienia otworzyła usta, słysząc odpowiedzi rodziców. Z ciekawością obejrzała też fotografie w portfelu taty. – A czy ja mogę zabrać dzisiaj do przedszkola wasze zdjęcia? – spytała. – Po co? – równocześnie zapytali rodzice ze zdziwieniem. – Pomogą mi o was pamiętać – odpowiedziała Julka – będę sobie mogła na was popatrzeć, gdy zrobi mi się smutno…

Pytania do opowiadania. Rodzic pomaga dziecku w wyciągnięciu wniosków.
– Dlaczego Julka nie chciała dziś iść do przedszkola?
– Czego obawiała się Julka?
– Co przypomina mamie o Julce?
– Co tata Julki nosi w portfelu?

Rozmowa. Julka obawiała się, że rodzice o niej zapomną. Jednak różne przedmioty czy też rzeczy dziewczynki, przypominały im o kochanym dziecku. W naszych domach mamy wiele przedmiotów.

Niektóre z nich mają charakter religijny takie jak: krzyż, różaniec, obrazki religijne, książeczka do nabożeństwa. Są one po to, abyśmy nie zapomnieli o dobrym Bogu i okazywali Mu swoją miłość poprzez modlitwę, śpiew czy też dobre uczynki.

Zabawa. Proponuje zabawę dla rodziców i dzieci w „Poszukiwaczy skarbów”. Zadaniem rodziców będzie ukryć w pokoju kilka przedmiotów, które są pomocne w życiu religijnym. Zadaniem dziecka będzie odszukać to, co zostało ukryte. Dziecko odnajduje śpiewnik i modlitewnik na półce z książkami, różaniec na szafce, obraz religijny na ścianie, figurkę na półce wśród lalek. Jeśli dziecko ma problem ze znalezieniem jakiegoś przedmiotu, rodzic może mu pomóc, mówiąc „ciepło”, gdy jest w jego pobliżu, lub „zimno”, gdy szuka go w niewłaściwym miejscu. Powodzenia.

Po wspólnej zabawie zapraszam do oglądnięcia prezentacji, która przedstawia przedmioty religijne znajdujące się w domu oraz ich znaczenie.

Zadanie . Ułóż puzzle przedstawiające Pismo Święte lub pokoloruj dowolny obrazek. https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/227008-dobra-nowina

Modlitwa. Na zakończenie stańcie przy znaku religijnym np. obrazku świętym i pomódlcie się, wykonując znak krzyża oraz słowami „Aniele Boży…”.

29 kwietnia 2020