Szczęść Boże!

Witam miło dzieci na katechezie. Na pewno wiecie, że na świecie jest bardzo dużo różnych książek. W każdej książce jest wiele ciekawych wiadomości. Książki zostały napisane przez mądrych ludzi. Wśród tych książek jest jedna, inna niż wszystkie pozostałe, to wyjątkowa księga- Biblia, o niej będziemy mówić.

Temat: Pismo Święte wyjątkową księgą.

Modlitwa. Rozpocznijmy spotkanie znakiem krzyża i modlitwą, którą nauczył nas Pan Jezus „Ojcze nasz”.

Piosenka. Zapraszam do wspólnego śpiewu
https://www.youtube.com/watch?v=CxisjppvCPg – Czytaj Pismo

Gdy chcemy z kimś porozmawiać, to najczęściej się spotykamy. Ale zdarzają się sytuacje, że nie możemy się z kimś osobiście spotkać, wtedy kontaktujemy się przez telefon, smsy, e-maile, listy. Posłuchajcie, o jakiej wiadomości dowiedziała się w przedszkolu Julka.

Opowiadanie. Pismo Święte – list od Boga.
Dzisiaj w przedszkolu pani katechetka opowiedziała dzieciom niezwykłą historię o tym, że dawno temu, kiedy Jezus chodził po ziemi i nauczał, rodzice przyprowadzali do Niego swoje dzieci. Jezus uśmiechał się do nich i głaskał je. Dzieci chciały być blisko Jezusa.
Pani powiedziała, że tę historię można przeczytać w liście, jaki Bóg zostawił ludziom, i pokazała dzieciom grubą księgę. – Ale przecież to jest książka – zauważył Kacper. – Tak – powiedziała pani. – Bóg ma tak dużo do powiedzenia ludziom, że nie zmieściło się to w krótkim liście. Dał nam więc bardzo gruby list, który nazywamy Pismem Świętym. Wszystkie dzieci były bardzo ciekawe, co jeszcze Bóg przekazał w swoim liście. Pani pozwoliła każdemu potrzymać księgę i zajrzeć do środka, ale nikt z przedszkolaków nie umiał jeszcze czytać. Pani poradziła więc dzieciom, aby poprosiły w domu rodziców o przeczytanie fragmentu Pisma Świętego. Gdy tylko Julka wróciła do domu od razu zapytała tatę: – Tatusiu, czy my mamy w domu Pismo Święte? – Oczywiście – odpowiedział tata – stoi na półce, obok innych książek. Przynieś je, na pewno bez problemu je znajdziesz. Dziewczynka pobiegła szybko do pokoju i bez trudu poznała grubą księgę, podobną do tej, jaką pokazywała pani w przedszkolu. Kiedy ją przyniosła, tata wziął Julkę na kolana i otworzył księgę. Była trochę zniszczona, tak jakby ktoś wiele razy ją czytał. – To jest niezwykła księga – tłumaczył tata – ponieważ sam Bóg przekazuje w niej swoje słowo, ważne wiadomości, jakie ma dla nas. Julka od razu poprosiła tatę, aby jej coś przeczytał. Tata odczytał ten sam fragment o Jezusie i dzieciach, o którym mówiła pani w przedszkolu. Tata powiedział jeszcze, że nie tylko w domu i w przedszkolu można usłyszeć fragmenty Pisma Świętego. Również w kościele podczas Mszy Świętej czyta je ksiądz albo ministrant. Wieczorem podczas modlitwy Julka podziękowała Bogu za list, który napisał do wszystkich ludzi. Poprosiła Go też, aby mogła jak najszybciej nauczyć się czytać, bo bardzo chciała poznać inne historie, które są opisane w Piśmie Świętym.

Pytania do opowiadania.
– Jak nazywa się księga, którą Bóg dał ludziom?
– Co tata opowiedział Julce o tej księdze?
– Gdzie możemy usłyszeć fragmenty Pisma Świętego?

- Gdzie u Julki w domu stało Pismo Święte?
– Kto z was ma w domu Pismo Święte?
– Gdzie ono się znajduje?

Rozmowa. Gdy patrzymy na Księgę Pisma Świętego, wydaje się nam, że jest to zwyczajna książka. Jednak to księga inna od wszystkich, ponieważ są w niej zapisane słowa samego Boga. Gdy czytamy księgę Pisma Świętego lub gdy jej słuchamy, mówi do nas sam Bóg.
W czasie Mszy Świętej ksiądz czyta księgę Pisma Świętego i ją całuje, to wyraz szacunku do zawartych w niej słów. Poznając Pismo Święte, poznajemy Boga, a także życie ludzi, którzy Go kochali i służyli Mu.
Również na katechezie czytamy Pismo Święte, ponieważ chcemy się dowiedzieć, co ważnego ma nam do powiedzenia nasz Ojciec Niebieski. Pismo Święte ma jeszcze inną nazwę – Biblia.
Pismo Święte możemy czytać także w domu. Wtedy też mówi do nas dobry Bóg. Tak jak Julka z opowiadania możecie w domu poprosić kogoś z dorosłych, aby przeczytał wam fragment z Pisma Świętego. Może też to zrobić starszy brat lub siostra.

Zapraszam do oglądnięcia prezentacji o Biblii https://view.genial.ly/5ea9df6dd6eb530d7ac9aca9?fbclid=IwAR22LVVE6_K8j0hZn5M7K8GV3_UjU3O1AYIid1pEg9ONJTREXhxKckcCLRA

Zadanie. Wybierz dowolny rysunek i starannie go pokoloruj.
Możesz również pobawić się literkami układając je w odpowiedniej kolejności- dobrej zabawy

Modlitwa. Podziękujmy Bogu za jego dar, którym są Jego słowa do nas zawarte w Piśmie Świętym, i zaśpiewajmy Mu z całego serca piosenkę „Czytaj Pismo”.

katecheza

13 maja 2020