Przedszkole nr 30 w Bytomiu

Szczęść Boże!

Witam Was wszystkich serdecznie. Cieszę się, że znowu możemy się spotkać. Na dzisiejszej katechezie będziemy uczyć się słuchać.

Temat: Zmartwychwstały Jezus mówi do mnie podczas Mszy Świętej.

Modlitwa. Przywitajmy się z Bogiem modlitwą, którą nauczył nas Pan Jezus „Ojcze nasz”.

Piosenka. Na poprzednich zajęciach nauczyliśmy się piosenki „Bóg nie umarł”. Zapraszam Was do wspólnego śpiewu https://www.youtube.com/watch?v=T4hR-Qmd28I

Rozmowa. Każdego dnia słyszymy mnóstwo różnych odgłosów i dźwięków

Co można usłyszeć będąc latem na łące?

A co słychać na spacerze w lesie?

Czyj głos usłyszeliście dziś po przebudzeniu?

Proponuje rodzicom i Wam drogie dzieci zabawę w uważne słuchanie. Dzieci zamykają oczy i wsłuchują się w tworzone dźwięki. Źródłem dźwięku mogą być różne przedmioty lub osoby np. rodzic, rodzeństwo. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie skąd bierze się dźwięk, co lub kto go powoduje, np.:– odgłosy tamburyna– zgniatana lub rozrywana kartka papieru– uderzanie w szklankę łyżeczką– odgłos budzika– sypanie płatków kukurydzianych na pusty talerz czy też dźwięki wydawane przez najbliższych itp. Miłej zabawy.

 

Kogo widzimy na tej ilustracji?

Co robi ksiądz?

Co to za księga, którą ksiądz odczytuje podczas Mszy Świętej?

Podczas Mszy Świętej, po radosnym śpiewie „Alleluja”, ksiądz bierze do rąk księgę Pisma Świętego. Następnie wszyscy ludzie wstają, żeby uważnie słuchać. Ksiądz oznajmia, że będą to „słowa Ewangelii”. Ewangelia to księga, w której spisane są wydarzenia z życia Jezusa. Gdy w czasie Mszy Świętej ksiądz czyta Ewangelię, słyszymy wtedy samego Jezusa, chociaż Go nie widzimy. Słyszymy dobrą nowinę o Jego życiu.

Dziś słuchaliśmy różnych odgłosów, odgadywaliśmy kto lub co je wydaje. Nie widzieliśmy przedmiotów ani osoby, ale mogliśmy rozpoznać dźwięk lub głos. Podobnie na Mszy Świętej – nie widzimy zmartwychwstałego Jezusa, a jednak możemy naprawdę usłyszeć, co On mówi. Wiara i zaufanie Jezusowi pomagają nam usłyszeć Jego głos. Na Mszy Świętej widzimy tylko księgę i księdza, który czyta lub wyjaśnia słowa Pisma Świętego, ale wiemy, że przez niego mówi do nas sam Jezus.

Również w domu możemy usłyszeć słowa Jezusa, wtedy kiedy czytamy razem z rodzicami Pismo Święte. Słowa Boże są światłem w naszym życiu, dodają odwagi, uczą co dobre a co złe https://www.youtube.com/watch?v=jIjpiTLusXI

https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=eqxG1CsA1L8&feature=emb_logo

Zadanie – układanie melodii do tekstu. Kochane dzieci spróbujcie wymyśleć własną melodię do tekstu wiersza i zaśpiewać jak Wam w sercu gra. Mam też dla Was ilustrację do pokolorowania.

CZY WIESZ, ŻE W DOMU MOIM,

TAK PIĘKNYM JEST ZWYCZAJEM,

ŻE WSZYSCY ZAWSZE RAZEM

KOŚCIÓŁ ODWIEDZAJĄ.

TAM MÓWI DO NICH JEZUS, A ONI GO SŁUCHAJĄ.

Modlitwa. Wykonajmy znak krzyża i chwalmy Boga słowami: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Amen”.


 

 

Katecheza czwartek

22 kwietnia 2020

Przedszkole nr 30 w Bytomiu