Szczęść Boże!

Bardzo cieszę się, że znów spotykamy się na katechezie. Witam Was bardzo serdecznie. Witając się możemy podać sobie rękę. Taką czynność nazywamy gestem.
O gestach w kościele, będziemy dzisiaj mówić.

Temat: Znaki religijne, które rozpoznaję w kościele.

Modlitwa. Przywitaliśmy się nawzajem, a teraz uroczyście wykonamy gest przywitania z dobrym Bogiem. Stańmy prosto i złóżmy ręce. Teraz zaśpiewamy piosenkę, wykonując znak krzyża: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Piosenka. Zaśpiewajmy piosenkę z pokazywaniem https://www.youtube.com/watch?v=Kk1sU6WETpE – W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Rozmowa. Na poprzednich naszych spotkaniach Kasia opowiadała o tym, jak odwiedziła z babcią kościół. Babcia wyjaśniła jej wiele znaków obecnych w kościele. Spróbujmy je sobie przypomnieć.
– Jaki znak wykonujemy, wchodząc do kościoła?
– Co to jest kropielnica?
– Gdzie są umieszczone witraże?
– Co jeszcze możemy zobaczyć w kościele?

Dziecko staje i przypomina sobie gesty, które widziało w kościele podczas Mszy Świętej. Rodzic podpowiada dziecku i omawia dany gest.

Gesty wykonywane przez księdza (celebransa).

Ucałowanie ołtarza – ksiądz całuje ołtarz, okazując w ten sposób szacunek wobec tego miejsca.

Gest wznoszonych i wzniesionych rąk – oznacza, że w tej chwili ksiądz oddaje dobremu Bogu nasze prośby.

Gest otwartych rąk – jest przeważnie wykonywany wtedy, gdy ksiądz zwraca się z jakąś zachętą do ludzi (np.: „módlmy się”).

Znak krzyża nad chlebem i winem – to prośba o błogosławieństwo dla tych darów i przemienienie ich w Ciało i Krew Jezusa.

Podniesienie Hostii – Ciała Jezusa – ksiądz podnosi w górę Ciało Jezusa pod postacią białego chleba, aby ludzie mogli Go zobaczyć i oddać Mu cześć.

Przyklęknięcie – oznacza cześć i szacunek wobec Jezusa obecnego pod postacią białego chleba.

Gesty wykonywane przez wiernych.

Znak krzyża – wykonując znak krzyża, chwalimy Boga Ojca, Jego Syna – Jezusa, i Ducha Świętego. Znak krzyża wykonujemy zawsze uważnie i starannie.

Uklęknięcie – oznacza szacunek wobec Jezusa.

Podanie ręki lub skinienie głową – oznacza przekazanie „znaku pokoju”; podanie ręki nie oznacza tu przywitania, jest znakiem przyjaźni, otwartości i dobroci.

Tworzenie kręgu – ma nam pomóc lepiej zrozumieć, że razem jesteśmy rodziną dzieci Bożych i mówimy do dobrego Boga „Ojcze” (gest ten jest przeważnie wykonywany w czasie modlitwy „Ojcze nasz”).

Zadanie. Pokolorujcie obrazek lub wykonajcie polecenia w podręczniku dziecka katecheza
nr 15. Możecie również ułożyć puzzle

Modlitwa. Rodzic prosi dziecko, aby stanęło prosto i złożyło ręce, a następnie wykonuje znak krzyża. Dziękuję.

Katecheza czwartek

03 czerwca 2020