Szczęść Boże!
Witam Wam serdecznie. Dzisiaj jest nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami,   dlatego postaramy się do nich dobrze przygotować. Opowiemy o tym, co możemy robić na wakacjach oraz o czym należy pamiętać przy pakowaniu plecaka.
Temat: W wakacje spotykam się z Jezusem.
Modlitwa. Wspólnie uczyńmy znak krzyża i pomódlmy się modlitwą „Mój ukochany Boże”.
Piosenka. Śpiew piosenki z pokazywaniem
https://www.youtube.com/watch?v=vhiu1I5a_0E&list=PL1a4klBj1xbcFG-67UpBeF6Hy7ztPSAbC&index=9 – Sercem kocham Jezusa

Rozmowa. Wyjeżdżając na wakacje, pakujemy do plecaka różne ciekawe rzeczy takie jak: krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne, piłkę plażową, materac dmuchany itp. Wśród tych rzeczy, może być również różaniec i książeczka do nabożeństwa.
Rodzic pyta o ich zastosowanie.
– Co to za przedmiot?
– Do czego służy piłka plażowa?
Wakacje to czas odpoczynku, zabaw, zwiedzania ciekawych miejsc. Nie możemy jednak zapominać o Jezusie, dlatego wśród przedmiotów przypominających nam wakacje znalazł się różaniec i modlitewnik.
Przez cały rok szkolny spotykaliśmy się razem i mówiliśmy o Jezusie. On był z nami, mówił do nas. Zastanówmy się, gdzie możemy Go spotkać w czasie wakacji? Rodzic pokazuje ilustrację z podręcznika dziecka str.116.
Z Jezusem możemy się spotykać wszędzie: w górach, w lesie, na łące, w parku, nad wodą. Dobry Jezus chce, abyśmy byli szczęśliwi. Pragnie, abyśmy się cieszyli słońcem, ciepłą wodą, śpiewem ptaków, kwiatami na łące i drzewami w lesie. Lecz Jezus chce się spotkać z każdym dzieckiem nie tylko w tych miejscach. Jest też jedno miejsce bardzo szczególne, wyjątkowe. To świątynia. On czeka na spotkanie z nami i cieszy się, gdy z Nim rozmawiamy, gdy Mu dziękujemy, gdy okazujemy swą miłość, wyrażając ją podczas Mszy Świętej.
Jezus bardzo kochał dzieci i lubił się z nimi spotykać. Posłuchajcie, co robił, gdy przynoszono je do Niego. Rodzic czyta z Pisma Świętego fragment Mk 10,13-16.
 „Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je”.
Pytania do tekstu biblijnego.
– Dlaczego rodzice przynosili dzieci do Jezusa?
– Dlaczego uczniowie Jezusa nie zgadzali się, aby rodzice podawali dzieci do błogosławienia?
– Jak zachowywał się Jezus, gdy widział dzieci?
– Gdzie dzisiaj możemy spotkać się z Jezusem?
– Gdzie możemy usłyszeć słowa Jezusa?
Zaczynają się wakacje. Gdziekolwiek będziemy odpoczywać z mamą, tatą i rodzeństwem, nie zapominajmy, że każdej niedzieli czeka na nas dobry Jezus i dziękujmy Mu za nasz odpoczynek.
Posłuchajcie ciekawej „Rozmówki Wesołej Pandy” o wakacjach https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=AfZLpXiq-rA&feature=emb_logo
Dziękuję Wam Drodzy Rodzice za współpracę, zaangażowanie, cierpliwość i wytrwałość. Dziękuję Wam Kochane Dzieci za wywiązywanie się z obowiązków przedszkolnych na miarę swoich możliwości! Pozdrawiam serdecznie.
Zadanie. Dzieci wykonują polecenia w podręczniku dziecka katecheza nr 56.
Modlitwa. Rodzic zachęca dziecko do modlitwy dziękczynnej. Pomyśl, za co chcesz podziękować Jezusowi. Rodzic podaje wezwania, a dziecko odpowiada „Dziękujemy Ci, Jezu”. R.: Drogi Jezu, dziękujemy Ci za słońce. Dz.: Dziękujemy Ci, Jezu. R.: Kochany Jezu, dziękujemy Ci za czas wakacji. Dz.: Dziękujemy Ci, Jezu. Dziękuję.

Katecheza czwatrek

25 czerwca 2020