Szczęść Boże!

Witam Was Dzieci w kolejnym tygodniu naszych zajęć z religii. Dzisiaj porozmawiamy o różnych domach. Każde stworzenie gdzieś mieszka, każdy ma swój dom. Mają go zwierzęta, ptaki i ludzie. Również Bóg ma dom, w którym możemy się z nim spotkać.

Temat: Kościół domem Bożym.

Modlitwa. Rozpocznijmy spotkanie znakiem krzyża i modlitwą, którą nauczył nas Pan Jezus „Ojcze nasz”.

Piosenka. Zachęcam do radosnego śpiewu https://www.youtube.com/watch?v=mTHYO8BxyDU – Jak rozpoznać mam Chrystusa

Opowiadanie. Posłuchajmy historii, którą opowie nam Kasia.

Dzisiaj do zerówki przyszła po mnie babcia. Bardzo lubię wracać do domu z babcią, bo ona nigdy się nie śpieszy. Dzień był bardzo ładny, więc postanowiłyśmy wrócić dłuższą drogą. Niedaleko domu przechodziłyśmy obok kościoła. Znam ten kościół, chodzimy do niego zawsze w niedzielę całą rodziną, ale dzisiaj wydał mi się taki ogromny. – Babciu, dlaczego kościół jest taki duży? – zapytałam. – Bo mieszka w nim wyjątkowa Osoba – odpowiedziała babcia. – Kto to taki. – To dobry Bóg. Wielu ludzi chce Go odwiedzić i dlatego w kościele musi być dużo miejsca. – A dlaczego on ma taką wysoką wieżę z krzyżem? – dopytywałam się dalej. – Ta wieża nazywana jest dzwonnicą – tłumaczyła mi babcia. – Na jej szczycie znajduje się dzwon, który zwołuje wszystkich ludzi na spotkania z dobrym Bogiem. – Tak, słyszałam. On bardzo głośno dzwoni – przypomniałam sobie. Przystanęłyśmy na chwilę przed dużym krzyżem stojącym przy bramie, a babcia powiedziała, że możemy wejść do kościoła i przywitać się z Bogiem. Przy wejściu stało duże naczynie z wodą. Babcia wytłumaczyła mi, że to kropielnica, w której jest woda święcona. Każdy, kto wchodzi do kościoła, moczy w niej rękę i wykonuje znak krzyża, aby w ten sposób przywitać się z Bogiem. Po wejściu do kościoła zachwyciły mnie kolorowe promienie słońca padające przez okna. – Babciu, dlaczego słońce ma w kościele tak różne kolory? – To dzięki kolorowym szkłom w oknach, które nazywamy witrażami. W środku było kilka osób, które klęczały i modliły się. Ja już wiem, że w kościele nie wolno hałasować, więc po cichu uklęknęłam obok babci i powiedziałam dobremu Bogu, że bardzo Go kocham. Kiedy wracałyśmy do domu, poprosiłam: – Babciu, czy następnym razem będę mogła przyjść tu z moim kolegą Markiem? – Oczywiście – powiedziała babcia. – Wszyscy mogą przyjść do kościoła. Dobry Bóg bardzo się cieszy, kiedy odwiedzają Go dzieci i modlą się do Niego w Jego domu. Możesz zaprosić nie tylko Marka, ale nawet całą grupę.

Pytania do opowiadania.
– Kto mieszka w kościele?
– Jak nazywa się wieża, na której znajduje się dzwon?
– Jak nazywa się naczynie z wodą stojące przy wejściu do kościoła?
– Jakim gestem witamy się z Bogiem, wchodząc do kościoła?

Rozmowa. Rodzic pokazuje ilustracje kościołów i mówi - Kościół to dom Boży. Jest on wyjątkowy i różni się od innych domów. W tym domu możemy spotkać się z Bogiem. Kościół to miejsce, w którym możemy rozmawiać z dobrym Bogiem. – Co robimy w kościele? – Kogo odwiedzamy w kościele? Dobry Bóg czeka w kościele na nasze odwiedziny. Cieszy się, jeśli dzieci choć na chwilę przyjdą do kościoła, gdy są w drodze do przedszkola, do sklepu czy na spacerze. Szczególnie w niedzielę Bóg oczekuje na każdego z nas w swoim domu.

Zadanie. Spróbujcie zbudować budynek kościoła z klocków, pudełek lub innych materiałów lub narysować. Zdjęcia pięknych kościołów, zbudowanych przez Was lub narysowanych na kartce proszę przesłać na adres email kanaga@poczta.onet.eu - miłej zabawy.

Proponuje także ułożyć kościół z puzzli https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=018577adfb29

Modlitwa. Na zakończenie drogie Dzieci, z pomocą Rodziców starannie wykonajmy znak krzyża. Dziękuję

Katecheza Środa

20 maja 2020