Tematyka tygodnia: Co w trawie piszczy i śpiewa?

Na łące żyje wiele zwierząt. Wiosną i latem roi się od owadów: pszczół, trzmieli, biedronek i motyli. Spotkać można tu koniki polne, mrówki i świerszcze. Na owady polują pająki, żaby oraz ptaki. Żyją tu drobne gryzonie, jak ryjówka, mysz polna, a także krety. Zobaczyć tu można bociana odżywiającego się owadami, myszami czy żabami.

Wiercipiętek poznaje owady – słuchanie opowiadania A. Galicy /tekst opowiadania poniżej/ Potrzebujemy zdjęć owadów, zgodnie z treścią opowiadania: komar, motyl, biedronka, konik polny, osa, mucha, pszczoła, żuk. Mama/ tata prosi, by dziecko pokazało ilustracje i przypomniało nazwy owadów, które zobaczył Wiercipiętek na łące.

- Bąki z łąki – zabawa przy piosence. Utworu szukamy na You tube pt. Bąki z łąki @URWISKOWO – piosenki dla dzieci

- Motyl malowany gąbką – praca plastyczna. Potrzebujemy: gąbkę do zmywania naczyń, farby plakatowe, pędzel, gumkę recepturkę. Wzoru szukamy na You tube pt. Motyl malowany gąbką /praca plastyczna/

- Gra memory (wykorzystujemy obrazki zwierząt z łąki) polega na tym, iż rozkłada się wszystkie karty na płaskiej powierzchni, odwrócone obrazkami do dołu, następnie odnajduje się pary takich samych kart. Zasady gry: Gracz odsłania 2 karty. Jeżeli trafi parę, kładzie ją przed sobą i szuka dalej. Jeżeli nie trafi, odkłada karty z powrotem na stół, obrazkami do dołu. Gra się do momentu, gdy ze stołu zabrane zostaną wszystkie karty, a wygrywa ten, kto zebrał najwięcej par.

Wiercipiętek poznaje owady”

...bzzz... cieniutko zabzyczał komar nad uchem Wiercipiętka.

– Poczekaj wstrętny robaku, zaraz cię złapię.

– Tylko nie robaku – obraził się komar, proszę mnie nie przezywać, nie jestem

robakiem tylko owadem.

Wiercipiętek przyjrzał się komarowi i prychnął:

– ph... robak, czy owad, co to za różnica?

– A właśnie, że jest! – chodź ze mną, to przedstawię Ci moich kuzynów.

Idąc po łące, zobaczyli na kwiatach kolorowe motyle. Grzecznie ukłonili się pani

biedronce, w ślicznej nakrapianej, czerwonej sukience i wysłuchali koncertu ko-

nika polnego. Pośpiesznie minęły ich: osa, mucha i pszczoła, a dołem pomasze-

rował żuk.

– Aż tyle jest różnych owadów? – dziwił się Wiercipiętek. Ale zanim zdążył je

wszystkie sobie przypomnieć, wstrętny komar ugryzł go prosto w nos.

Krasnoludki i Misie

07 czerwca 2020