- Tunele kretów – rysowanie palcem na piasku. Potrzebujemy: plastikową tacę, piasek (najlepiej kinestetyczny). Mama / tata ustawia na stole plastikowa tacę, w której znajduje się piasek. Dziecko rysuje palcem na piasku korytarze kretów. Następnie usypuje z piasku kopiec. Mama/ tata opowiada dziecku ciekawostki o życiu kreta i jego kopcu /opis poniżej/

1. na kopcu – zabawa z czworakowaniem. Mama/ tata rozkłada na podłodze kartki – kopce, w pewnym oddaleniu od siebie. Na hasło: na kopiec! – dziecko wchodzi na czworakach na jeden z kopców. Na uderzenie łyżką: kret schodzi z kopca i chodzi na czworakach…

2. i kopce – zabawa dydaktyczna. Mama/ tata wycinają obrazki kretów i kopców. Rodzic rozkłada w szeregu obrazki kretów i mówi: to są krety – mały, większy i duży, a to ich kopce – duży, mniejszy i mały. Dziecko wskazuje kreta: małego, większego i dużego oraz kopce – duży, mniejszy i mały. Liczy krety i kopce oraz określa liczbę liczebnikami. Następnie umieszcza krety na kopcach według wielkości.

- Krecik i kwiatki – praca plastyczna. Kolorowanka. Szukamy wzoru na Miasto dzieci Kolorowanka: Krecik i kwiatki.

- Przygotowanie do spaceru z mamą/ tatą – obserwacja przyrody w środowisku naturalnym. Co przyda się, żeby obserwować owady? Lupa. Jak zwabić owady? (dojrzałe owoce, dżem, miód, kostki cukru, wykałaczki, patyczki – stołówka dla owadów). Przypominamy dzieciom o owadach żądlących – trzeba zachować ostrożność i obserwować z pewnej odległości.

Kret

Kret mieszka pod ziemią. Bardzo słabo widzi, dlatego rzadko można go spotkać na powierzchni ziemi. Żyje samotnie. Nie zapada w sen zimowy. Drąży podziemne korytarze. Ma czarne aksamitne futerko.

Kopiec

Kopiec to grudy ziemi, które kret wyrzuca na zewnątrz, kopiąc podziemne korytarze. Stanowią one jakby sufit jego domu. Pod każdym kopcem znajduje się wejście do krecich tuneli.

Krasnoludki i Misie

08 czerwca 2020