1. Segregowanie klocków według jednej cechy (kolor, wielkość, rodzaj). Klocki różnego rodzaju, pojemniki lub obręcze na klocki. Rodzic prosi dziecko, aby posegregowało klocki według określonej cechy, np. wielkości (małe – duże – średnie), koloru lub rodzaju. Dziecko porównuje liczebność klocków, szacuje, których klocków jest mniej, a których więcej. Na koniec tworzy budowle z klocków wybranego rodzaju. Zabawa słowna Skojarzenia. Rodzic mówi pierwsze słowo: Przyroda, a dziecko podaje słowa, które im się z nim kojarzą. Potem role się odwracają.

2.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.

Zabawa przed lustrem. Rodzic demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

• Rzeka – dziecko naśladuje łódkę płynącą po rzece od brzegu do brzegu – poruszają językiem pomiędzy otwartymi kącikami ust. Następnie naśladuje odgłos rzeki: plum, plum, plum.

• Rybki – dziecko naśladuje rybki, które wyskakują z wody – unosi czubek języka w stronę nosa, a po chwili opiera go o górne zęby, kilkakrotnie powtarzają ten ruch.

• Pszczółki – dziecko naśladuje ruchy latających pszczół – opiera język o wewnętrzną stronę górnych zębów, a następnie język opada do wewnętrznej strony dolnych zębów.

• Miód – dziecko naśladuje misia, który zjadł baryłkę miodu i oblizuje się po jego zjedzeniu – prowadzi język ruchem okrężnym po górnej i po dolnej wardze.

• Czyste powietrze – dziecko wdycha świeże powietrze – wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami.

• Wąż – wśród trawy sunie wąż, dziecko naśladuje odgłos syczenia węża na głosce sssssss – opiera język o dolne zęby, rozciąga wargi szeroko – jak do uśmiechu. Kontroluje w lusterku, czy język nie wychodzi przed zęby.

3. Zabawy twórcze z zastosowaniem gazet.

Rodzic rozdaje dziecku stare gazety i zadaje pytanie: Co możemy zrobić ze starej gazety? Dziecko podaje pomysły np. rolować gazetę, tworzyć lunetę i oglądać przez nią świat; dmuchać na gazetę trzymaną w jednej dłoni; zgniatać ją w kulkę i podrzucać do góry; rozwijać gazetę i ją prostować; kładzie na podłodze i przeskakuje przez gazetę obunóż; klaskać w dłonie, trzymając gazetę; szeleszczy nią; uderzać w gazetę rytmicznie, jednym palcem.

Wykonanie czapki z gazety techniką origami.

Strona gazety dla dziecka. Dziecko składają wraz z rodzicem czapkę z gazety. Rodzic pokazuje dokładnie każdy ruch i pomaga dziecku na każdym etapie: • złożenie kartki na pół, • odwrócenie linii złożenia do góry, • złożenie górnych rogów z obu stron do linii środka, • zagięcie dolnej linii ku górze, • odwrócenie kartki i ponowne zagięcie dolnej linii ku górze

Krasnoludki witajcie w poniedziałek

19 kwietnia 2020