1. Zabawa plastyczna Dorysuj brakujące elementy.

Rysunek domu: prostokątny kształt domu, trójkątny dach, po bokach dwa okna z brakującymi elementami. Dziecko kończy rysować zgodnie z poleceniami rodzica

Pomiędzy oknami dorysujcie drzwi.

Na dachu dorysujcie komin.

Przed domem narysujcie chodnik.

Obok domu dorysujcie garaż.

Nad domem – słońce.

Za domem rośnie las.

2. Zabawa dydaktyczna Od najmniejszego do największego.

Rodzic przygotowuje trzy sylwety papierowych domów (różnej wielkości). Rodzic rozkłada sylwety domów różniących się wielkością i prosi, by dziecko wskazało: najmniejszy dom, największy dom.

Zabawa dydaktyczna Duży, średni, mały.

Dla dziecka: zestaw trzech papierowych domków różnej wielkości, kartka, klej. Dziecko układa domki rosnąco (od najmniejszego do największego), a następnie malejąco (od największego do najmniejszego) i przyklejają je na kartce. Wspólnie z rodzicem głośno nazywają domki: duży, średni, mały.

Zamiana rytmu obrazkowego na ruchowy.

Dziecko układa obok siebie prace, które tworzą rytm. Rodzic prosi o przedstawienie tego rytmu ruchem, to znaczy dziecko, przechodzi koło dużego domu– z wysoko uniesionymi rękami, średni dom – dziecko w postawie wyprostowanej, mały dom – dziecko w przysiadzie itd.

3. Zabawa matematyczna Liczenie schodów.

Klocki jakiegokolwiek rodzaju.

Dziecko, zgodnie z instrukcją rodzica, układają klocki schodkowo, wskazują palcem kolejne klocki i je liczą: pierwszy stopień, drugi, trzeci, czwarty, piąty (lub w zakresie swoich możliwości). Możemy zabawę przenieść na prawdziwe schody, jeżeli mamy taką możliwość

Zabawa matematyczna Liczenie pięter.

Dzieci układają fundament – parter dla wieży – a następnie budują wieżę z kolorowych klocków. Licząc piętra, używają liczebników porządkowych: pierwsze, drugie, trzecie, czwarte, piąte.

Krasnoludkowa Środa

28 kwietnia 2020