1. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.

Rodzic demonstruje ćwiczenia, a dziecko je naśladuje.

Jajko – dzieci otwierają i zamykają wargi, układając je tak, aby były zaokrąglone jak jajko.

Gorące jajko – dzieci nabierają powietrze nosem, a wypuszczają ustami, naśladując dmuchanie na jajka.

Wkładamy jajka do koszyczka – dzieci unoszą język za zęby i zatrzymują go tam, a następnie przeliczają kolejne jajka, używając liczebników porządkowych.

Rogi baranka – baranek wielkanocny ma okrągłe rogi – dzieci rysują językiem kółeczka, przesuwając jego czubek po górnej wardze i po dolnej wardze.

Baranki na hali – baranki wędrują w górę i w dół, pasąc się na hali – dzieci opierają czubek języka raz za górnymi zębami, a raz za dolnymi zębami.

Kura liczy kurczęta – dzieci dotykają czubkiem języka do każdego zęba w jamie ustnej: najpierw na górze, potem – na dole.

2. Pokaz jaj różnej wielkości. Zdjęcia jajek (w galerii): strusie, gęsie, kurze, przepiórcze, indycze, kacze orazzdjęcia zwierząt, od których one pochodzą. Rodzic pokazuje jajka różnej wielkości i zdjęcia zwierząt, od których one pochodzą. Zadaniem dzieci jest obejrzenie jajek, porównanie ich wielkości, przyporządkowanie do zdjęć właściwych zwierząt.

Wykonanie masy solnej przez rodzica.

Mąka, sól, woda, miska, szklanka, rękawiczki jednorazowe. Rodzic odmierza do miski tyle samo mąki i soli w proporcjach np.: 1 szklanka mąki i 1 szklanka soli. Ilość mąki i soli zależy od liczby dzieci w grupie. Stopniowo dodaje ½ szklanki wody i miesza. Warto założyć rękawiczki jednorazowe, gdyż sól może powodować uszkodzenia naskórka. Konsystencja ciasta musi być elastyczna. Dziecko może pomóc w wyrabianiu masy, jeśli założy rękawiczki. Lepienie jajek różnej wielkości z masy solnej. Dziecko otrzymuje masę solną i lepi z niej jajka różnej wielkości. Wskazuje największe jajko i najmniejsze jajko. Odstawia jajka w pobliże kaloryfera lub w nasłonecznione miejsce mieszkania, aby wyschły.

3. .Prezentowanie koszyczka wielkanocnego i jego symboliki.

Moje Kochane Krasnoludki

05 kwietnia 2020