Tematyka tygodnia: Na majowej łące

Łąka jest jednym z tych miejsc, które wiosną zmieniają się w wyjątkowy sposób. Szare, pokryte uschłymi roślinami i łatami śniegu połacie nie wiadomo kiedy zmieniają się w barwne, tętniące życiem kobierce. Bogactwo występujących tam roślin i zwierząt jest często trudne do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka. Żeby je poznać, trzeba przyjrzeć się łące z bliska.

Poniedziałek

• Wędrówki Skrzata Borówki – odc. 3 Łąka oglądanie programu edukacyjnego na You tube pod tym samym tytułem. Wprowadzenie do tematu. Zachęcamy dziecko do zapamiętania nazw zwierząt, które wystąpią w filmie, oraz nazw kwiatów, które uda się dziecku rozpoznać.

• Rozmowa na temat filmu: Mama/ tato zadaje pytania:

- Jakie zwierzęta mieszkają na łące?

- Jakie znane kwiaty rosły na łące?

- Co robiły zwierzęta na łące?

- Dlaczego owady lubią kwiaty?

Mama/ tata uzupełniają i porządkują wypowiedź dziecka. Zwracają uwagę na pożyteczną rolę owadów.

Dlaczego owady lubią kwiaty?

Owady lubią kwiaty, bo znajdują na nich pożywienie: pyłek i nektar. Jednocześnie przenoszą pyłek na inne kwiaty, co umożliwia ich zapylenie. To bardzo ważne dla kwiatów. Dopiero po zapyleniu bowiem mogą powstać owoce. To dlatego kwiaty przyciągają do siebie owady na różne sposoby, np.: poprzez piękne kolory, aromatyczny zapach i pyszny, słodki pyłek.

• Mniszek lekarski (mlecz) na wiosennej łące – praca plastyczna.
    Mamo/ tato pokażmy dziecku jak wygląda prawdziwa roślina. Wyjdźmy przed budynek, w którym mieszkamy i zobaczmy ile dookoła tych roślin. Każdemu z nas mniszek kojarzy się z wiosną. Do tej pracy plastycznej potrzebne nam będą: biała kartka papieru, żółta farba plakatowa, zielona farba plakatowa, widelec, pojemnik do farby żółtej lub mały talerzyk, cienki pędzelek. Opis wykonania tej pracy znajdziemy na Facebooku Tomcio Paluch – żłobek i przedszkole.

• Wiosną urodziły się motyle – potańczmy przy piosence pani Moniki Kluzy. Znajdziemy ilustrację ruchową na YouTube Monika Kluza Mini warsztat muzyczny z piosenką o tym samym tytule. Potrzebujemy 2 wstążeczki do machania i już podskakujemy przy piosence! Miłej zabawy!

NA MAJOWEJ ŁĄCE

03 maja 2020