Przedszkole nr 30 w Bytomiu

15.05.2020 PIĄTEK TEMAT KOMPLEKSOWY
MAJOWA ŁĄKA


Na majowej łące, w rosie kąpią się biedronki.
Tańczą pszczoły i motyle,
świerszcz zielone stroi skrzypce, da dziś pierwszy koncert.

 

przygotujcie:

ołówek zatemperowany J

kredki różne, mazaki

karty pracy cz4

klej, nożyczki,
farby

Karty pracy, Litery i liczby cz.2 890627_OiA Litery i liczby cz2

 

 

I. Zagadkowa łąka. zebranie wiadomości o ekosystemie łąki i jej mieszkańcach

https://www.youtube.com/watch?v=eIe_iAcpQJg


Łąki kwietne –czy wiecie co to takiego?. To wysiewanie na skwerach mieszanki trawy i nasion kwiatów. Tworzenie łąk kwietnych ma na celu;
-wspieranie oczyszczania powietrza
-dostarczanie pożywienia dla owadów
-odporna jest na suszę
-ogranicza koszenie
-cieszy oczy różnorodnością kwiatów
- walory poznawcze/ zobaczenie na własne oczy maków, chabrów, rumianków, stokrotek, bławatków, nagietków i mnóstwo innych
Ważne
Jeżeli macie ogródek, proponuję założenie takiej kwietnej łąki .Dużo praktycznych informacji na ten temat na kanale you tube .W naszym mieście kilka dni temu posiano takie łąki. Jedna z nich jest w Parku Miejskim druga wzdłuż ulicy Celnej .Zatem do dzieła ogrodnicy.
A propos ogrodników, drogie Tygryski czy wiecie że teraz przyroda jest w rękach „Zimnych ogrodników” Często przynoszą oni zmiany w pogodzie i spore ochłodzenie. I właśnie przyszli . We wtorek rządził Pankracy, wczoraj Bonifacy a dzisiaj Zosia. Miejmy nadzieję, że ich zimne podmuchy nie wyrządzą przyrodzie szkody.

II. Majowa łąka -łąkowe kwiaty – utrwalenie nazw kwitnących kwiatów, stemplowanie kwiatów na przygotowanym tle, malowanie łodyg klejenie rysowanie dowolnych brakujących owadów i zwierząt.
Rozumienie pojęcia owad

Pszczółka Maja propozycja obejrzenia 1 odcinka filmu https://www.youtube.com/watch?v=a5NgetIm04U
nazywanie owadów i zwierząt

Wiosenne domino 13 – na ostatnim kartoniku rysowaliśmy zamek królewski ,na kolejnym po lewej stronie piszemy literę,,,? Tak zZ jak zamek i określamy ilość sylab. Po prawej stronie rysujemy miejsce które jest domem owadów i kolorowych kwiatów . Ciekawe co. Podpowiem, o tym miejscu mówiliśmy w tym tygodniu.

 

 

III Zabawa relaksacyjna Złota żaba.

Chciałabym Was zaprosić do zabawy, w czasie której musimy siedziec bardzo cicho. Usiądźcie na podłodze po turecku. Utrzymujcie plecy w wyprostowanej pozycji, a potem lekko opuśćcie barki. Zamknijcie oczy.

Czy widzieliście kiedykolwiek mała żabkę, która siedzi na dużym, zielonym liściu lilii wodnej cicho, cichutko.... tak cicho, że nic się nie porusza, a żabka wygląda, jakby spała? Dzisiaj my będziemy takimi żabkami. Wyobrażcie sobie, że siedzicie na lisciu lilii wodnej pośrodku stawu... Siedzicie tam, jak ta żabka, bardzo cicho i oddychajcie powoli. Nabierajcie głęboko powietrza nosem i wypuszczajcie je powoli i do końca ustami. W ten sposób żaby łapią muchy na kolację – siedzą tak cicho, że muchy ich po prostu nie widzą. Nagle wyciągają swój długi język i łapią muchę. Czy potraficie tak szybko wystawić język? Siedzcie spokojnie i zabawcie się w łapanie much :) Na zakończenie powiedzcie mamie ile much złapaliście ;)

 

Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady Litery i liczby cz.2, s.76.

890627_OiA Litery i liczby cz2 890627_OiA Litery i liczby cz2

Zachęcam do wykonania zadania - czytanie zdań, pisanie znaku X pod wyrazem tak, jeżeli zdanie jest prawdziwe lub pod wyrazem nie, jeżeli zdanie jest fałszywe. Próbujemy czytać sami lub z pomocą.


Ciekawostka :))

Dzień Polskiej Niezapominajki - to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, czyli dziś. Zapoczątkował je redaktor Andrzej Zalewski. Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, a redaktor Zalewski zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski. Zwrócił on uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody przez wielkie „O”, czyli rezerwaty, parki i pomniki przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu, np. oszczędzając wodę, energię, segregując śmieci czy dbając o czystość w lesie. Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem – przypomina nie tylko o bogactwie i pięknie ojczystej przyrody, ale także o osobach, które kochamy.

Pozdrawiamy Was dziś niezapominajkowo :)))

Na zakończenie tygodnia zachęcamy do zobaczenia filmu i wysłuchania piosenki.

https://youtu.be/vhsieJJ5EOg

https://youtu.be/0W3Hbyp5xGA?t=1

 

PIĄTEK

14 maja 2020

Przedszkole nr 30 w Bytomiu