PIĄTEK 17.04.2020

1. Wysłuchajcie wiersza pt. ”Podwórkowa awantura”.

Kura gdacze, kaczka kwacze –

goni kurę mokrą raczej.

Gęś też syczy, kogut pieje.

Gwałtu! Rety! Co się dzieje?

Ryczy krowa, świnia kwiczy,

a indyk się rozindyczył.

Kot mysz goni, głośno miauczy.

Dość awantur! Już wystarczy!

Tak pies Burek głośno szczeka

i już słychać go z daleka.

Koza meczy: mee, mee, mee…

Czego psisko mądrzy się?

Dla ochłody – wiadro wody

poleją na głowy, brody!

Wyszły z mody awantury!

A sio, gęsi, a sio, kury!

Powiedziała, co wiedziała,

białą brodą pokiwała,

pochyliła nisko rogi.

Cisza! Spokój! Zejść mi z drogi!

Awantura się skończyła,

bo ta koza groźna była.

Jeśli w wierszu są jakieś niezrozumiałe dla Was słowa, to poproście rodziców o ich wyjaśnienie. A teraz odpowiedzcie na pytania:

- Które zwierzęta brały udział w podwórkowej awanturze?

Jakie zwierzę próbowało je uspokoić? W jaki sposób to zrobiło?

Wysłuchajcie wiersza jeszcze raz i powiedzcie, jakie odgłosy wydawały zwierzęta? A może spróbujecie je naśladować?

2. Przypomnijcie sobie film, który już oglądaliście. https://www.youtube.com/watch?v=9KdueuWIu3g Uważnie przyjrzyjcie się zwierzętom, które w nim występują. Wybierzcie jedno z nich i spróbujcie je przedstawić przy pomocy pracy plastycznej. Można wykorzystać kredki, farby, plastelinę. A może macie jeszcze inny pomysł?

3. Wesołe zabawy przy muzyce.

Kochani, zapraszam Was do wysłuchania utworu, który dobrze znacie https://www.youtube.com/watch?v=PPIEm4zxTm0 (Marsz Radeckiego)

Przypomnijcie sobie, jak bawimy się przy nim w przedszkolu i spróbujcie nauczyć tej zabawy swoich rodziców. Zabawa polega na wykonywaniu pewnych ruchów w rytm muzyki. Można naprzemiennie klaskać w dłonie, uderzać dłońmi o kolana, machać rękami, tupać, maszerować, podnosić i opuszczać ręce. To tylko niektóre z propozycji. Może uda się Wam razem z rodzicami wymyślić jeszcze coś innego?

Kochane Smerfy, dziękuję Wam i Waszym Rodzicom za kolejny tydzień wspólnej pracy i zabawy. Spotkamy się znów w poniedziałek.

Pani Małgosia

Piatek