PIĄTEK 24.04.2020

1. Przygotujcie Karty pracy, cz. 4, s. 14–15. Obejrzyjcie obrazki. Oceńcie, czy Olek i Ada są przyjaciółmi przyrody. W pustych okienkach narysujcie jak Wy dbacie o przyrodę. (Młodsze Smerfy nie mające kart pracy narysują jeden duży rysunek, przedstawiający jak dbają o przyrodę). Na dole stron są przedstawione rośliny chronione. Obejrzyjcie obrazki i poproście rodziców aby przeczytali Wam ich nazwy. Spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: Co oznacza określenie – rośliny chronione? Starsze i młodsze Smerfy zapraszam też do zajrzenia tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=qr3D0hJttWc

2. Proponuję Wam zabawę badawczą – oczyszczanie wody z wykorzystaniem prostego filtra. Potrzebne będą: słoiki, pędzle ubrudzone w farbie, duża plastikowa butelka, nożyczki, szmatka flanelowa, gaza lub lignina, węgiel drzewny, żwirek, piasek.

Zabrudźcie wodę w słoiku płucząc w niej pędzel ubrudzony w farbie. Teraz poproście rodziców, żeby wykonali filtr według instrukcji:

Należy przeciąć dużą plastikową butelkę na wysokości 1/3 od jej dna. Dolna część butelki będzie stanowiła zbiornik na oczyszczoną wodę. Drugą część butelki trzeba odwrócić szyjką do dołu, a następnie wypełnić ją: szmatką flanelową, gazą lub ligniną, węglem drzewnym, żwirkiem, a na końcu – piaskiem. Warstwy te powinny zająć około połowy wysokości butelki, którą nakłada się na część butelki stanowiącą zbiornik oczyszczonej wody. Do tak przygotowanego filtru wlejcie brudną wodę ze słoika i obserwujcie jej filtrowanie. Zobaczcie, jak wygląda oczyszczona woda. (W ten sam sposób można oczyścić wodę przyniesioną z rzeki, stawu lub kałuży).

Teraz zastanówcie się razem z rodzicami, w jakli sposób można oszczędzać wodę.

3. Przypomnijcie sobie jeszcze raz piosenkę pt. „Ochroń ziemię”: https://www.youtube.com/watch?v=_-jqil2RPzI Poszukajcie w domu różnych przedmiotów, które mogą pełnić rolę instrumentów – mogą to być klocki, łyżki itp. Przy akompaniamencie tych instrumentów spróbujcie zaśpiewać refren piosenki. W ten sposób możecie akompaniować sobie przy innych, ulubionych piosenkach.

Kochane Smerfy, dziękuję Wam i Waszym Rodzicom za kolejny wspólny tydzień. Spotkamy się znowu w poniedziałek.

23 kwietnia 2020