1. Wysłuchajcie piosenki opowiadającej o naszej ziemi pt. „Ochroń ziemię” https://www.youtube.com/watch?v=_-jqil2RPzI Porozmawiajcie z rodzicami na temat treści piosenki. Odpowiedzcie na pytania:

Co to znaczy, że mieszkamy na wielkiej kuli?

Czym jest Ziemia? Dlaczego musimy o nią zadbać?

Czy wszyscy dorośli są przyjaciółmi Ziemi?

Co oznaczają słowa piosenki: „W ogromnym kosmosie Ziemia się nie zgubi, gdy ją mały człowiek zacznie lubić?”

2. Do kolejnych ćwiczeń będzie Wam potrzebny papier kolorowy (niebieski, czerwony, zielony) Pobawimy się figurami geometrycznymi. Wytnijcie z papieru kolorowego kwadraty, trójkąty, prostokąty i koła (po kilka sztuk z każdego koloru). Rozłóżcie wycięte figury na stole i postarajcie się pogrupować figury najpierw według kształtu, a potem według kolorów. Przeliczcie poszczególne elementy i odpowiedzcie na pytania:

- Ile jest kwadratów?

- Ile jest czerwonych figur?

3.Czas na ćwiczenia plastyczne z wykorzystaniem wiedzy o segregowaniu śmieci. Poproście rodziców o przygotowanie różnych opakowań: papierowych, szklanych, aluminiowych i plastikowych. Spróbujcie zgadnąć, po czym są poszczególne opakowania i posegregujcie je według materiału, z jakiego są wykonane.

Teraz wykonajcie pracę plastyczną „Segregujemy śmieci”. Będzie Wam potrzebna wyprawka plastyczna (karta nr 21), klej, nożyczki oraz kredki.

- Obejrzyjcie rysunki pojemników służących do segregowania śmieci.

- Wytnijcie z karty elementy pojemników.

- Pokolorujcie pojemniki na odpowiednie kolory, w zależności od rodzaju śmieci, jakie należy do nich wrzucać (przedstawione na rysunkach).

- Złóżcie i sklejcie pojemniki zgodnie z instrukcją.

19 kwietnia 2020