27.04.2020  PONIEDZIAŁEK  - TEMAT KOMPLEKSOWY

MOJA   MIEJSCOWOŚĆ  MÓJ REGION

A ja właśnie mieszkam tu, tutaj tulę się do snu.
tutaj swoje mam radości i troski…….

przygotujcie:

ołówek zatemperowany :)

kredki, nożyczki i klej
kartoniki  domina

Karty pracy cz.4  890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4

kredki ołówkowe, ołówek – zatemperowane ;)

klocki;

I. Witajcie w kolejnym tygodniu naszych spotkań. W tym nieco krótkim tygodniu będziemy rozmawiać o  Śląsku – regionie Polski w którym żyjemy i  naszym mieście  Bytomiu. Poznacie kilka wybranych  legend i opowieści. Nadal będziemy  spotykać się na odległość. Mocno w to wierzę, że jeszcze się zobaczymy , wspólnie porozmawiamy, pobawimy się, zatańczymy, przytulimy się do siebie i może wybierzemy się z plecakiem  na pieszą wędrówkę po naszym pięknym mieście. Zobaczcie sami  moje  miasto  Bytom
Myślę że rozpoznacie niektóre  miejsca prezentowane w  filmiku, nazwijcie je, dzieląc na sylaby i głoski?

Czas na zabawę- Dwie ręce 10 palców
Ja 10 palców mam – pokazujemy obie dłonie z  rozłożonymi palcami
na pianinie gram.- naśladujemy grę na pianinie
Ja dwie ręce mam  - pokazujemy dłonie
na bębenku gram - uderzamy  na przemian dłońmi  o uda
Ja dziesięć palców mam - pokazujemy obie dłonie z  rozłożonymi palcami
i na trąbce gram. – naśladujemy granie na trąbce
Ja dwie ręce mam – pokazujemy dłonie
i zaklaszczę wam - klaszczemy

II.  Śląskie opowieści cz 1
Witajcie na Bytomskim  rynku
.
   Na centralne miejsce naszego  miasta prowadzi nas wiele ulic; Podgórna, Strażacka, Gliwicka, Krakowska. Idąc ulicą Strażacką mijamy   piękny kościół Mariacki  z zielona wieżą. Czy wiecie  że świątynia ta jest starsza niż nasze miasto. Związane z nią są interesujące i trochę straszne  legendy. Opowiem Wam o nich w przedszkolu.
 Na środku  stoi fontanna a obok niej figura…..lwa .W Zakopanem mają  śpiących rycerzy na  Giewoncie  a my mamy śpiącego lwa . Kiedyś zaginął  on w  bardzo tajemniczych okolicznościach ale na szczęście  wrócił na nasz rynek po długich  poszukiwaniach. Pewnie nie raz głaskaliście go po nosie i łapach.
  Dalej udajemy się w kierunku Centrum  Handlowego Agora. Czy wiecie że słowo to z j. greckiego oznacza rynek ? Dobrze ją znacie. My nie idziemy jednak na zakupy tylko kierujemy się w stronę ulicy Dworcowej. Jak sama nazwa wskazuje ulica ta zaprowadzi nas na  dworzec kolejowy. Na samym początku tej ulicy stoi tajemnicza postać  w cylindrze na głowie, długim płaszczu z cygarem w ustach. To bytomski Świetlik .
Zapraszam do wysłuchania legendy związanej z ta postacią

W zdrowym ciele - zdrowy duch; robimy
10 przysiadów
10 podskoków na obu nogach
5 na prawej, 5 na lewej
dwa obroty w praw, dwa w lewo
dziewczynki 5 pompek
chłopcy 10  tych prawdziwych

Czas na wiosenne domino – na 10 już kartoniku  piszemy literę jak  ?sS pod literą  ilość sylab w wyrazie smog, po prawej stronie zwierzę- symbol naszego miasta, naturze dzikie i groźne, w naszym mieście śpi i strzeże wszystkich jego mieszkańców.

III. Proponujemy teraz  wykonanie pracy zadaniowej - rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie oraz naklejanie widokówki, zdjęcia lub rysowanie ważnego miejsca ze swojej miejscowości. Karty pracy cz.4, s.20  890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4                                             Ćwiczenia twórcze i słownikowe Nowe ulice.  Proszę przypomnijcie sobie Wasz adres zamieszkania, zwróćcie uwagę na nazwę ulicy, może znacie jeszcze jakąś ulicę w Bytomiu. Mam nadzieję, że pamiętacie przy jakiej ulicy znajduje się nasze przedszkole? A jak nie pamiętacie to na pewno podpowiedzą Wam rodzice. Zapraszam Was teraz do tworzenia nowych nazw ulic pochodzących od owoców i słodyczCiekawe jakie nazwy wymyślicie...? :)  Z pewnością będzie ulica Czekoladowa, a może Bananowa... wesołego wymyślania życzę :)

Zabawy konstrukcyjne utrwalające pojęcia: wysoki, niski, wyższy, niższy.Wybierzcie najładniejszą wymyśloną  nazwę ulicy i zbudujcie z klocków kilka domów też ładnych. Ustalcie, który z nich jest najwyższy a który najniższy. Wskażcie domy wysokie i niskie. Brawo! Jak Was znam pewno powiecie, że to było łatwe:)
 Zabawa dla chętnych - próby układania reklamy. Wybierzcie teraz najładniejszy Waszym zdaniem dom na najładniej nazwanej ulicy i przekonajcie mamę albo tatę dlaczego warto go kupić. Powiedzcie o nazwie ulicy, kolorach domu, jego ciekawej budowie i o wszystkim tym co się Wam podoba w tej budowli. Ćwiczymy myślenie, ładne budowanie zdań i umiejętność przekonywania:) Powodzenia!  Pozdrawiamy p. Bożenka i p. Jola

26 kwietnia 2020