1. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.

Zabawa przy lustrze. Rodzic pokazuje kolejne ćwiczenia, demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

Fruwający ptak – dzieci dotykają czubkiem języka za górnymi i za dolnymi zębami, tak jak ptak, który siada na gałęzi drzewa i na ziemi.

Dziobek ptaka – dzieci wypychają wargi do przodu i, na zmianę, zamykają je i otwierają.

Wysiadywanie jaj – język przyklejają za górnymi zębami, nie ruszają nim przez 30 sekund.

Budujemy gniazdko – dzieci przesuwają język po górnej i po dolnej wardze od zewnętrznej strony ust, a następnie lądują w gnieździe: przyklejają język przy górnych dziąsłach.

Dzięcioł – czubkiem języka uderzają za górnymi zębami.

2. Ćwiczenia słownikowe Lubię ptaki bo…

Oglądanie obrazków przedstawiających ptaki, które wracają do Polski, omówienie charakterystycznych cech wyglądu ptaków.

Zabawa utrwalająca nazwy wybranych ptaków – Jaki to ptak?

3. Ćwiczenia gimnastyczne- opowieść ruchowa „Pani Wiosna” autorstwa Bożeny Formy

Pani Wiosna wychodzi z domu- dzieci przenoszą ręce na biodra maszerują za prowadzącą.

- Kiedy dotyka ziemi ,topnieje śnieg i pojawiają się kwiaty- wykonują przysiady dotykając dłońmi dywanu.

- Trochę się zmęczyła. Przysiadła na starym pniu drzewa i postanowiła odpocząć- wszyscy przechodzą do leżenia na plecach.

- Głęboko oddychała,wciągając pachnące świeżą ziemią powietrze- wciągają powietrze nosem, wypuszczają ustami.

- Jak przyjemnie, szkoda,że nie mogę dłużej posiedzieć. Zobaczę co słychać w sadzie- nogi wyciągnięte lekko na boki. Przeciągają się unosząc ręce w górę, na boki.

- Wyczaruję liście na drzewach i zaproszę ptaki. Niech wypełnią swym śpiewem okolicę- wykonują podskoki wyciągając ręce w górę.

- Muszę przeskoczyć strumyk, nie mocząc sukni- kilka podskoków obunóż.

- Posłucham jeszcze śpiewu ptaków- lekki rozkrok. Nie odrywając nóg od podłoża wykonują skręty tułowia nadstawiając raz jedno
raz drugie ucho.

- Pora wracać do domu. Zanim to zrobię porozmawiam jeszcze z drzewami- pozostają w pozycji stojacej, kołyszą rękami w dowolnych kierunkach równocześnie naśladując szum drzew z różnym natężeniem.

Powroty wiosenne

29 marca 2020