Szczęść Boże!

Witam serdecznie na kolejnych zajęciach z religii i cieszę się z naszego spotkania. Kończy się Wielki Post. Z niecierpliwością i radością czekamy na święta Zmartwychwstania Pana Jezusa. Teraz mamy Wielki Tydzień, każdy z dni tygodnia jest bardzo ważny. Mówiliśmy już o Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień, a dzisiaj zapoznamy się z wydarzeniami z życia Jezusa, jakie miały miejsce w Wielkim Tygodniu. Przedstawiony poniżej temat lekcji dla lepszego zrozumienia można podzielić na dwie części, pierwszą przedstawić w Wielki Czwartek a drugą w Wielki Piątek.

Temat: Wielki Tydzień.

Modlitwa. Przywitajmy się z Jezusem słowami modlitwy „Mój ukochany Boże, wiem, że Ty wszystko możesz, z serca proszę Cię całego, miej w opiece mnie małego, naucz mnie żyć tak jak trzeba i zaprowadź mnie do nieba”.

Piosenka. Spróbujmy nauczyć się i zaśpiewać Panu Jezusowi piosenkę, dziękując Mu za Jego miłość https://www.youtube.com/watch?v=jIt6drkOdRg - Rysuję krzyż z kropelką krwi

Rozmowa. W każdym domu jest taki przedmiot, przy którym gromadzi się cała rodzina. Jest on bardzo ważny. To przy nim siadamy, aby wspólnie jeść, spotykać się i rozmawiać.

Jaki to przedmiot?

Jakie uroczystości świętujemy przy stole?

Jezus, gdy chodził po ziemi, również spotykał się ze swoimi przyjaciółmi przy stole. Jedno z tych spotkań było wyjątkowe. Jezus zaprosił swoich uczniów na ostatnią kolację, którą spożył żyjąc na ziemi…

Pytania do Wielkiego Czwartku. Na pewno z uwagą słuchaliście i oglądaliście obrazki , spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

- Kogo Jezus zaprosił na ucztę?( obrazek nr 1)

- Co Jezus uczynił dla swoich przyjaciół przed ucztą?(obrazek nr 2)

- O co Jezus poprosił swoich uczniów?(obrazek nr 2)

- Pod jaką postacią Jezus jest obecny w kościele?(obrazek nr 1)

Wielki Czwartek- Dobry Jezus powiedział swoim uczniom, że zostanie z nimi na zawsze pod postacią chleba. To On przemienia chleb w swoje Ciało w czasie Mszy Świętej. Jezus bardzo nas kocha, aby być bliżej nas zamieszkał w białym chlebie.

Jezus myjąc nogi swoim uczniom uczy nas, abyśmy czynili dobro innym ludziom z miłości do nich. W ten sposób będziemy mogli nazywać się Jego przyjaciółmi. Pamiętajmy o pomocy naszym bliskim.

Po Ostatniej Wieczerzy Jezus został przez żołnierzy pojmany i zaprowadzony na przesłuchanie a następnie skazany na śmierć. Jezus bardzo nas kocha, dlatego zgodził się nieść krzyż, a potem na nim umarł. Kiedy niósł krzyż i bardzo cierpiał, myślał o każdym z nas. Drogę, którą szedł z krzyżem, nazywamy drogą krzyżową.

Wielki Piątek i Wielka Sobota- Pan Jezus cierpiał i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Bliscy opłakiwali Jego śmierć. Krzyż jest znakiem miłości Pana Boga do ludzi, dlatego też jest w naszych domach, aby o tym pamiętać.

Pytania do Wielkiego Piątku. Na pewno z uwagą słuchaliście i oglądaliście obrazki , spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

- Dlaczego Jezus umarł na krzyżu?

- Jak możemy okazać Jezusowi wdzięczność , za to co zrobił?

Rozmowa. Co to znaczy, że Pan Jezus nas zbawił i jest Zbawicielem? Po co umierał na krzyżu, choć nie zrobił nic złego? Wyjaśnienie-każdy czasem postępuje źle, a te nasze uczynki zamknęły nam bramę do nieba. Bóg nie chciał, aby tak było, dlatego dał nam swojego Syna. Pan Jezus otworzył nie tylko grób, w którym leżał, ale przede wszystkim otworzył nam drzwi do nieba. Aby otworzyć drzwi musimy mieć klucz, a krzyż to taki specjalny klucz do drzwi nieba.

Zadanie. Mam dla Was drogie dzieci zadanie. Sprawdźcie gdzie w waszym domu wisi krzyż. Następnie poproście kogoś dorosłego np. mamę, tatę, babcię, aby razem z wami uklękli przed nim i bardzo starannie wykonajcie znak krzyża. To będzie taka nasza forma adoracji Krzyża, odpowiadając na miłość Jezusa na dzień Wielkiego Piątku. Pokolorujcie też wybrany przez Was obrazek.

Polecam bardzo ciekawy program dla dzieci, dzięki któremu w bardzo przystępny sposób można prześledzić co się działo z Panem Jezusem od Niedzieli Palmowej do złożenia Jego ciała w grobie.

Modlitwa. Podziękujmy Panu Jezusowi za to, że okazał nam tak wielką miłość. – Za to, że umarłeś dla nas na krzyżu… Dziękujemy Ci, dobry Jezu.– Za to, że oddałeś za nas swoje życie...Dziękujemy Ci dobry Jezu. – Za to, że nas kochasz…Dziękujemy Ci dobry Jezu.

08 kwietnia 2020