1. Słuchanie opowiadania E. Stadmüller Dzień rodziców.

Rodzic czyta opowiadanie, a dziecko uważnie słucha.

Odświętnie ubrani rodzice siedzieli cichutko na widowni, czekając na przedstawienie. Tymczasem za kulisami (czyli za szafą) trwały gorączkowe przygotowania do występu. – Proszę pani – alarmował słoń – odpadła mi trąba! – Przywiąże mi pani ogonek? – przymilała się małpka. – Oko mi się odkleja! – denerwowała się żabka. Gdy wszyscy wreszcie byli gotowi, odezwał się gong (czyli uderzenie w patelnię) i na scenę wyskoczyła mama kangurzyca (czyli Magda w brązowym dresie z doszytą na brzuchu wielką kieszenią). – Mama kangurzyca każdego zachwyca – recytował Bartek, wskazując na Magdę. – Ma na brzuchu kieszeń, w niej kangurka niesie – i Magda – hop – wyciągnęła z kieszeni małe, pluszowe kangurzątko. Zaraz za kangurzycą na scenie pojawiły się dwa słonie – duży (Oskar) i mały (Ada). – A mój tatuś ukochany z drzewa zrywa mi banany – chwaliła się Ada, wachlując się wielkimi szarymi uszami z tekturowych talerzyków. – Jedz córeczko moja miła, żebyś szybko mi przytyła – mówił Oskar, dyskretnie przytrzymując trąbę z rury do odkurzacza. Po słoniach występowały, małpki, żabki, kotki i niedźwiadki. Wszyscy czworonożni rodzice czule przemawiali do swych dzieci, a one chwaliły się swoimi rodzicami. Na koniec Olek, wystrojony w białą koszulę i granatową muchę, wyrecytował: Czy dziecko jest tycie, czy też waży tonę, czy ma długie uszy, czy krótki ogonek, czy ma futro gładkie, w prążki czy też w łaty, ma cieplutki kącik w sercu swego taty. Czy fruwa, czy pływa, czy też pełzać musi, to jest najpiękniejsze dla swojej mamusi. Więc dzisiaj wszyściutkie na świecie dzieciaki ślą swoim rodzicom słodziutkie buziaki. W tym momencie wszyscy razem wyskakiwali na scenę, żeby posłać całuska, ukłonić się, a następnie paść w objęcia widowni. Kolejnym punktem programu był słodki poczęstunek, po którym rozpoczął się konkurs tańca z rodzicami. Wygrała Dominika ze swym tatą, bo rzeczywiście byli najbardziej zgraną i zwariowaną parą. – Musimy poćwiczyć – przekonywał mamę Olek w drodze do domu. Za rok to my wygramy, a jak nie my, to na pewno Ada z tatą.

Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania

Rodzic zadaje pytania:

Co się działo podczas spotkania rodziców w przedszkolu?

Jakie postacie występowały w tym przedstawieniu?

Jaką niespodziankę moglibyśmy przygotować na Święto Rodziny?

Kto wchodzi w skład twojej rodziny?

Co lubisz robić z mamą?

Co lubisz robić z tatą?

2.Zabawa dramowa W mojej rodzinie. Dziecko pokazuje ruchem jedną wybraną czynność, którą lubi robić z mamą lub tatą. Rodzic ma za zadanie odgadnąć, o jaką czynność chodzi i ją nazwać. Po chwili role się odwracają.

3. Nazywanie emocji związanych z rodziną.

Rysunki – uśmiechniętej, smutnej, wystraszonej, złej buzi. Rodzic pokazuje obrazki z minami i prosi dziecko, aby naśladowało miny i nazwało, co przedstawiają. Rodzic pyta dzieci, jakie emocje przeżywają najczęściej w swojej rodzinie i prosi, by wybrało ten obrazek, który to przedstawia.

ANGIELSKI

Wtorek 19.05.2020:

Piosenka: Do You Like Broccoli Ice Cream? | Super Simple SongsWideo: Do You Like Broccoli Ice Cream? | Super Simple SongsKliknij, posłuchaj i powtórz: https://www.liveworksheets.com/worksheets/en/English_as_a_Second_Language_(ESL)/Food_and_drinks/Food_listening_2%C2%BA_zl374899oaKliknij, posłuchaj i wybierz odpowiedni obrazek:https://www.liveworksheets.com/worksheets/en/English_as_a_Second_Language_(ESL)/Food/Food_ig418820oqFINISH / CHECK MY ANSWERS (sprawdzamy odpowiedzi)

Rodzinkowy Wtorek

18 maja 2020