04.06.2020 CZWARTEK - TEMAT KOMPLEKSOWY

- WAKACYJNE PODRÓŻE

Witajcie Smerfy, Żabki i Tygryski :)))

Mamy nadzieję, że Wszyscy jesteście w dobrym humorze!

Zrobić co zrobić i do zabawy – powodzenia:)))

Przypominamy, że podane zadania to propozycje do wykonania.

przygotujcie:

kredki ołówkowe, ołówek – zatemperowane ;)

kartoniki z liczbami i znakami: +, −, = (6-latek) lub kartka i ołówek ;)

Karty pracy cz.4 890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4

Karty pracy, Litery i liczby cz.2 890627_OiA Litery i liczby cz2

Karty pracy. Przygotowanie do .... 890628_Przygotowanie do czyt_pis_licz_s1-80

I Ćwiczenia poranne do piosenki na dobry początek pracy i zabawy. Zapraszamy :)

Małgorzata Kosik (DJ MIKI) - Ręce do góry https://youtu.be/OmAZquWgp9A?t=1

Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz. 2, s. 77.  890627_OiA Litery i liczby cz2

Zachęcamy teraz do wykonania pracy zadaniowej - odszukanie w naklejkach nazw środków lokomocji przedstawionych na zdjęciach.

Naklejanie ich w odpowiednich miejscach. Chętni mogą spróbować zapisać wyrazy drukowanymi literkami lub większe wyzwanie pisanymi literkami po śladzie przygotowanym przez niezastąpionych rodziców.

LUB

Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 78.

890628_Przygotowanie do czyt_pis_licz_s1-80

Wskazywanie Adzie i Olkowi drogi na plac zabaw. Zaznaczanie jej.

II Kto to jest baca i kto to jest juhas? Przypomnienie i utrwalenie wiadomości. Zapraszamy do oglądania krótkiego filmu https://youtu.be/ivayM2vAciA

Baca - to u górali polskich: starszy pasterz owiec, zwierzchnik juhasów dozorujących stada owiec.

Juhas – młodszy pomocnik bacy podczas wypasu owiec.

Zabawa matematyczna – ,,Góralskie liczenie".

Zapraszamy zatem na zmagania matematyczne z juhasem i jego owieczkami ;)

Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu z wykorzystaniu liczmanów ( 5-latek) oraz kartoników z liczbami i znakami: +, −, = (6-latek).

Układanie zapisów działań do przedstawionych zadań.

Zadanie 1.

Na hali, na hali 10 owiec juhas pasie. Dwie w góry mu uciekły.

Ile teraz masz owiec, juhasie?

• 5 - latki

Dziecko układa 10 liczmanów. Odsuwa 2. Udziela odpowiedzi na pytanie: Teraz jest 8 owiec.

• 6 - latki

Dziecko układa 10 liczmanów. Odsuwa 2. Układa z kartoników z liczbami i znakami: +, −, = lub zapisuje ( chętni ) działanie: 10 – 2 = 8

Odpowiada na pytanie: Teraz jest 8 owiec.

Tak samo postępujemy przy innych zadaniach.

Zadanie 2.

Do zagrody 9 owiec wpędził juhas młody. Ale cztery starsze owce uciekły z zagrody. Policz teraz szybko mi – ile owiec w zagrodzie śpi?

Zadanie 3.

Na hali, na hali raz się tak zdarzyło, że do 7 starszych owiec 3 młode przybyły. Powiedz teraz mi – ile wszystkich owiec w zagrodzie śpi?

Zadanie 4.

Na łące pod górą juhas owce pasie; cztery czarne owce i pięć białych hasa. Ile wszystkich owiec jest w stadzie juhasa?

III Zabawa ruchowa - wesołe rysowanie.

Dziecko porusza się po pokoju w rytmie wygrywanym przez rodzica na dowolnym instrumencie. Na przerwę w grze zatrzymuje się. Rodzic mówi, jaką częścią ciała i co trzeba rysować, np.:

• głowa rysuje chmurkę;

• łokieć rysuje drzewo;

• kolano rysuje ślimaka;

• palec rysuje słonko;

• nos rysuje kwiatek......

Teraz zmiana – dziecko proponuje rysowanie rodzicom ;)

Zachęcamy do szybkiej pracy zadaniowej utrwalającej wiadomości.

Ćwiczymy umiejętność klasyfikowania i wprawiamy się w tworzenie pojęcia zbiorów :)))

Karta pracy, cz. 4, s. 66. 890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4

Określanie, dlaczego pętle są tak narysowane. Kończenie rysowania linii między kwiatami. Kolorowanie kwiatów.

Karta pracy, cz. 4, s. 67. 890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4

Ćwiczenia klasyfikacyjne - otaczanie w pierwszej pętli obrazków kwiatów polnych, a w drugiej – obrazków zwierząt leśnych. Kończenie rysowania linii między kwiatami według wzoru z poprzedniej karty. Kolorowanie kwiatów.

Okazało się, że ręce też udało się popracować. Brawo przedszkolacy i rodzice!

Czas na zabawę, spacerek abo coś do przekąszenia. Miłego dnia. Trzymajcie się cieplutko :)

p. Bożenka i p. Jola

SMERFY, ŻABKI I TYGRYSKI - CZWARTEK