3.06.06.2020 ŚRODA TEMAT KOMPLEKSOWY
WAKACYJNE PODRÓŻE

Patrzę w góry nad nimi słońce i chmury.
Ze szczytu widać, jak wije się długa rzeczka.
Niezła zapowiada się ta wycieczka…….

ołówek zatemperowany J

kredki, farby,
sznurek lub sznurowadła
kartki do rysowania,

kartkę z bloku technicznego A4 lub karton
890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4 karty pracy cz4

I. Polskie krajobrazy – Wyprawa w góry .
Witajcie Smyki duże i małe. Wczoraj byliście nad morzem ,dzisiaj zapraszam Was w góry. Gotowi ? A więc ruszamy….
Na początek posłuchajcie słów piosenki , która podpowie wam w jaki sposób planować wycieczkę w góry.

Wstały dziś wcześnie dzieciaki, bo w góry wyprawy czas,
Pakują bluzy, kurtki plecaki, zmienna pogoda nie straszna nam.
Wiążą mocno buty, by na szlaku nóg trzymały się.
Julek Pechulek wraz z Niestraszkami do swej przygody zaprasza Cię
Idziesz w góry , planuj z góry…..
Nie można chodzić o głodzie, jedzenie więc spakuj też.

Kanapki, wodę i czekoladę , termos z herbata weź.
Będzie potrzebna tez mapa, żebyś w górach nie zagubił się.
Bo inaczej z wycieczki klapa więc tych zasad trzymaj się !!!!
A teraz posłuchajcie wesołej piosenki . Proponuję jej się nauczyć . Na wakacje w sam raz.

Co jest najważniejsze w planowaniu górskiej wyprawy,? Porozmawiajcie z rodzicami i zapamiętajcie, góry są piękne ale też niebezpieczne i trzeba wyprawę dobrze zaplanować.

Najbliżej nas są Beskidy pewnie niektórzy z Was tam byli. Mówiliśmy o tych górach kiedy rozmawialiśmy o źródełku z którego bierze początek największa rzeka w Polsce – Wisła.
Czas na zadanko Karta pracy cz4s.62 890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4
Posłuchajcie , dokąd podróżują ludzie podanymi środkami lokomocji, naklejcie obok obrazków odpowiednie miejsca. A wakacyjny pociąg u dołu karty zabierze Was , no właśnie dokąd?...podpowiedzą Wam obrazki . Pokolorujcie rysunek. Z podróży przywieźliście prezent dla mamy –muszelki. Trzeba je nawlec na nitkę wg rytmu i zrobić z nich korale. Prawda że są piękne.
W Beskidy możemy dojechać samochodem, pociągiem, autokarem . Samolotem zapraszam Was w inne góry - najwyższe góry świata Himalaje.. są one baaaaardzo daleko.

II. Ze szczytu na szczyt- zabawa z mapą Polski - oglądanie i wskazywanie na mapie pasm górskich, określanie kolorystyki ma mapie. Nazywanie wybranych szczytów; Giewont, Rysy., Barania Góra, Śnieżka, Czantoria z wykorzystaniem mapy lub filmu
Górska wędrówka z Kubą i Zosią cz1 https://www.youtube.com/watch?v=AWw44eNr7vc

Kto ma ochotę zapraszam później do obejrzenia wszystkich części górskich wypraw Kuby i Zosi.

Czas na pracę plastyczną „ Górskie szczyty”
-pogniećcie kartkę , uformujcie z niej szczyty gór i przyklejcie na karton, -
- pomalujcie farbami na pogniecionych kartkach.
Można też góry uformować ze sznurka lub sznurowadeł, ułożyć i przykleić na kartkach górskie szczyty , pokolorować kredkami .
- wyznaczcie górskie szlaki dla turystów. To takie małe prostokąty /u góry biały pasek, na dole biały pasek a w środku pasek w do wyboru w kolorze; czarnym, niebieskim, czerwonym, zielonym lub żółtym . Szlaki te prowadza turystów i nie pozwalają im się zgubić w górach, dlatego trzeba je bacznie obserwować .
-narysujcie turystów – swoją rodzinę na szlaku, a w dolinach na górskich łąkach tak zwanych halach pasące się owce. Pamiętajcie o górskich rzekach- potokach i strumykach.
Wyprawa w góry to wspaniała przygoda do której Was gorąco zachęcam. Piękno przyrody, zachwycające widoki, cisza i spokój. Pamiętać należy aby trzymać się znaków, nie schodzić z wytyczonych ścieżek . Pamiętajmy – jesteśmy gośćmi w górach a goście zachowują się kulturalnie ;
- nie krzyczą i hałasują
- nie niszczą przyrody
- nie pozostawiają po sobie śmieci. Prawdziwy turysta puste opakowania po spożytym posiłku nosi ze sobą w plecaku. Zwierzęta nie lubią” takich pamiątek „
GOPR – Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe bardzo potrzebne służby ratunkowe niosące pomoc turystom, którzy zagubili się na szlakach lub ulegli wypadkowi w górach. Ratownicy wiedzą , gdzie mają szukać, posłuchajcie piosenki https://www.youtube.com/watch?v=lzXrlZQ7fbw

III. Legenda o śpiących rycerzach w Tatrach. Posłuchajcie uważnie https://www.youtube.com/watch?v=INJ6R6xaSUU

Próby odpowiedzi na pytania;

-jak nazywają się góry o których mowa w legendzie
- jak miał na imię chłopiec, który wyruszył na poszukiwania skarbów
- co odnalazł w jaskini
- jakiego skarbu strzegą śpiący rycerze?
- co to jest wolność- swobodne odpowiedzi dzieci
- jak nazywa się szczyt góry w której wnętrzu śpią owi rycerze

Przyjrzyjcie się na zdjęcie zamieszczone poniżej. To jest Giewont. Przypomina śpiącego, leżącego na plecach rycerza. Wyraźnie widać głowę/nos, brodę, później szyję. Czy pamiętacie jakiego pilnują skarbu?

Myślę że bawiliście się dobrze .Pracowaliście pewnie wytrwale. Pozdrowionka dla wesołych Żabek, zabawnych Smerfów i dzielnych Tygrysów p. Jola i p. Bożenka J

środa  wyprawa w  góry

02 czerwca 2020