ŚRODA 13.05.2020

1. Zapraszam Was do obejrzenia kilku plansz, na których znajdują się książki: https://przedszkouczek.pl/wp-content/uploads/2020/03/LiczenieKsiazki.pdf W każdym okienku na planszach znajduje się określona ilość książek. Policzcie je i wskażcie właściwą liczbę, wybraną z tych, które znajdują się pod książkami. Zacznijcie liczenie od dołu strony, czyli od zadań łatwiejszych, przechodząc potem do coraz trudniejszych. Nazwijcie kolory poszczególnych książek.

2. Dzisiaj przypomnimy sobie i utrwalimy znane Wam już ćwiczenia. Pomocnikiem w ćwiczeniach będzie plastikowy kręgiel. Jeśli nie macie kręgla, można wykorzystać plastikową butelkę, taką którą będzie można wygodnie trzymać w ręce. Zaproście rodziców do wspólnych ćwiczeń. Jeśli jesteście gotowi to możecie zaczynać.

Zabawa orientacyjno-porządkowa Posłuszne kręgle. Dzieci poruszają się swobodnie po sali, trzymając kręgle w ręce. Na klaśnięcie zatrzymują się i manipulują kręglami: podają je sobie z jednej ręki do drugiej, z przodu, za plecami, pod kolanami; podrzucają i łapią.

Ćwiczenie mięśni brzucha Jak najdalej w przód. Dzieci w siadzie prostym, kręgle trzymają w obu rękach. Wykonują skłon tułowia w przód, sięgając rękami jak najdalej w kierunku stóp (kolana proste).

Skręty Na prawo, na lewo. Dzieci w siadzie skrzyżnym, trzymają kręgle na głowach, przytrzymując je rękami, łokcie mają na zewnątrz. Wykonują skręty tułowia w prawo i w lewo; co pewien czas wykonują kilka rzutów i chwytów kręglami.

Skrętoskłony Witamy stopy. Dzieci w siadzie rozkrocznym, kręgle trzymają oburącz w górze; wykonują skrętoskłon do lewej stopy – przywitanie jej (podczas ćwiczenia dzieci starają się nie zginać kolan, kręgle trzymają obiema rękami). Następnie witają prawą stopę.

Ćwiczenie mięśni grzbietu. Oglądamy kręgle. Dzieci leżą na brzuchu, trzymają kręgle w obu rękach przed twarzą. Unoszą głowę, prostują ręce; oglądają kręgle, wytrzymują przez chwilę. Potem powrót do leżenia – odpoczynek.

Ćwiczenie mięśni brzucha Spotkanie. Dzieci leżą na plecach, trzymają kręgle w obu rękach wyciągniętych za głową. Jednocześnie wznoszą obie ręce i nogi – dążą do spotkania nóg z kręglami; potem powracają do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie mięśni grzbietu i brzucha. Z nóg do rąk. Dzieci leżą na plecach, kręgle trzymają pomiędzy stopami. Przekazują kręgle do rąk za głową i powracają do siadu. Ponownie wkładają kręgle pomiędzy stopy i od nowa wykonują ćwiczenie.

Bieg Postaw kręgle. Dzieci biegają z kręglami w różnych kierunkach przy akompaniamencie klaskania. Podczas przerwy w grze stawiają kręgiel na podłodze tak, aby się nie przewrócił.

Ćwiczenia przeciw płaskostopiu. Sprytne stopy. Dzieci w siadzie prostym podpartym, kręgiel mają pomiędzy stopami (pionowo). Krążą obunóż w prawo i w lewo. − Wałkują kręgle raz jedną, raz drugą stopą. − W siadzie podpartym – chwytają stopami kręgle i podnoszą je do góry.

Zabawa rytmiczna Zgodnie z rytmem. Dzieci, w rytmie klaskania, spacerują po sali w różnych kierunkach. Podczas przerwy w grze zatrzymują się, słuchają rytmu wyklaskanego przez rodzica, starając się go zapamiętać, a następnie wystukują ten rytm, uderzając kręglami o podłogę.

Zabawa uspokajająca Marsz parami. Dzieci maszerują parami po obwodzie koła; odkładają kręgle na wyznaczone miejsce.

3. Poproście rodziców, żeby przygotowali kilka bajek, które dobrze znacie i lubicie. Jednak rodzice nie mogą Wam pokazać, jakie bajki wybrali. Wasze zadanie będzie polegało na wysłuchaniu krótkiego fragmentu każdej z nich i odgadnięcie, jaka to bajka. Po zakończeniu zgadywania wybierzcie jedną z odgadniętych bajek i narysujcie do niej obrazek. Poproście rodziców, aby ten obrazek przesłali na grupowego maila.

12 maja 2020