1. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Znajdź coś... Rodzic siedząc, mówi: Znajdź coś... (niebieskiego, małego itp.), a zadaniem dziecka jest odnaleźć i pokazać rzecz spełniającą ten warunek.

Ćwiczenia graficzne Koła. Przedmioty, które mają kształt koła (np. dno doniczki), ołówki, kredki. Rodzic prosi, aby dziecko obrysowało na kartce ołówkiem koła, a następnie udekorowało je w wybrany przez siebie sposób.

Ćwiczenia słuchowo-matematyczne Piłka skacze. Piłka. Rodzic staje plecami do dziecka, prosi, aby uważnie liczyło, ile razy piłka odbije się od podłogi i określiło liczbę.

2. Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki Piłka

1. Kolorową piłkę mam,
małym dzieciom piłkę dam.

2. Rzuca Piotruś do Jasia,
a Małgosia do Stasia.

3. Kolorową piłkę mam,
małym dzieciom piłkę dam.
Tu ją złap, tam ją złap

Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.

Co robiła mała piłka?

Co wy lubicie robić z piłką?

Jaka jest melodia tej piosenki – wesoła czy smutna?

3. Zabawa dydaktyczna Takie same czy różne?

Obrazki, np.: dwóch ras psów, bocianów czarnego i białego, róży ciętej i krzaku róży. Rodzic prezentuje obrazki. Dziecko je nazywa i określa różnice i podobieństwa w wyglądzie.

Zabawa dydaktyczna w kąciku książek. Rodzic prosi, aby dziecko spróbowało znaleźć w książkach obrazki z piłkami. Jeśli mu to się uda, można określić, jak one wyglądają i z jakiej bajki pochodzą.

26 maja 2020