PIĄTEK

- Gdzie mieszkają zwierzęta w dżungli czy na sawannie? – zabawa podsumowująca. Mama/tato rzuca do dziecka piłkę i wymienia nazwę; dżungla; sawanna. Dziecko chwyta piłkę i wymienia nazwę zwierzęcia, które zamieszkuje dany obszar w Afryce. W razie potrzeby mama/tata konfrontuje podawane odpowiedzi z odpowiednią ilustracją.

- Przez dżunglę – tworzenie i rozegranie gry planszowej.

Potrzebujemy: duży biały karton, kolorowe mazaki, klej, obrazki przedstawiające różne zwierzęta, np. małpę, lwa, słonia, pionki, kostka z zaklejona ścianką z sześcioma oczkami.

Przez dżunglę – gra planszowa.

Mama/ tata opowiada o małpkach, które wybrały się na wycieczkę po dżungli. Na swej drodze spotykały różne zwierzęta i przeżywały różne przygody. W toku opowiadania mam/ tata rysują na białej planszy (na kartonie) drogę małpek (małe pola kółeczka) i przykleja obrazki wymienionych zwierząt. Mama / tata niektóre kółeczka malują na wybrany kolor i wyjaśniają ich znaczenie (propozycje przygód podaje dziecko), np.:

małpki spostrzegają lwa – gdy dziecko stanie na tym polu, ma zaryczeć jak lew

małpki zgubiły drogę – dziecko cofa pionek o dwa pola

przechodzi stado słoni i małpki muszą zaczekać – strata kolejki itd.

Na końcu planszy mama/tata rysują drzewo – dom małpek.

Rozpoczynamy grę. Wybieramy pionki i stawiamy je na linii startu. Rzucamy kostka na zmianę, odliczając wyrzucone oczka i przesuwamy pionki o odpowiednia liczbę pól. Wygrywa ta osoba, która pierwsza dotrze do mety.

- Wężyki - ćwiczenia manualne. Potrzebujemy: plastelinę.

Dziecko całą dłonią roluje kawałki plasteliny i układa na stole jeden pod drugim. Dziecko określa który wąż jest krótki, a który długi.

TWORZYMY GRĘ PLANSZOWĄ

14 maja 2020