17.06.06.2020 ŚRODA TEMAT KOMPLEKSOWY

EKOLOGICZNE ZABAWKI

Dorośli oraz dzieci posłuchajcie;
Sprawą śmieci trzeba zająć się już dziś,
żeby jutro dobrze żyć…..

przygotujcie ;
gazetę, folię, drewniane i metalowe łyżki, plastikowe pudełka, szklankę z wodą , grzebień i kawałek folii

I. Witajcie smyki w środę. W kolejnym wiosennym dniu porozmawiamy o Recyklingu. Prawda ,że to bardzo trudne słowo, oznacza nic innego jak odzyskanie i ponowne wykorzystanie odpadów. Jego podstawą jest segregacja śmieci o której mówiliśmy wcześniej. Symbol graficzny recyklingu umieszczony jest u góry na zdjęciu .
Zobaczcie ciekawy filmik w którym mowa o recyklingu, pomoże Wam zrozumieć ten ważny dla środowiska proces.

Powtórzcie za dorosłym rymowankę. Starajcie się ją zapamiętać ;

Recykling to trudne słowo.
Chodzi o to by na nowo
z naszych śmieci zrobić coś:
papier, plastik albo szkło
.

II. "Świat w naszych rękach" posłuchajcie piosenki

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania;
- Na czym polega segregacja śmieci?
-Co to jest recykling?
- W jaki sposób dzieci mogą pomóc w porządkowaniu śmieci?

Czy wiecie , że wszędzie słychać muzykę – posłuchajcie dźwięków nas otaczających. Zabawmy się w wydobywanie dźwięków z przedmiotów codziennego użytku/ gazeta, folia, metalowe i drewniane łyżki, szklanka z wodą, butelki plastikowe po napojach, grzebień, Prawda, że dźwięki są różne , jedne miłe dla ucha inne nie.
A teraz zagramy. Pewnie się zastanawiacie na jakich instrumentach?. To bardzo proste. Na tym co mamy w domu - to również są instrumenty- proponuję wykonanie instrumentu wg, własnego pomysłu. Może być zrobiony z dowolnych materiałów, można również wykorzystać przedmioty codziennego użytku z poprzedniej zabawy . Kto ma ochotę może wykorzystać grzebień. Graliście kiedyś na grzebieniu ? Pewnie Wasi rodzice lub dziadkowie grali . Zapytajcie ich i spróbujcie. Gra się super.
A kto nie wie podpowiadam ;grzebień wkładamy do małego woreczka foliowego i przykładając do ust najpierw dmuchamy a potem nucimy dowolną melodię. Powodzenia
J
Na naszych instrumentach zrobimy akompaniament do piosenki ” Świat w naszych rękach” . Orkiestra gotowa ? Gramy…..

III.
 Masażyk - Malujemy lato

Siadamy za rodzicem na dywanie.

Dorosły czyta wierszyk, dziecko palcami i dłońmi obrazują go na plecach rodzica.

Dzieci:

Świeci słońce, wykonują rozwartymi dłońmi ruchy

koliste na środku pleców,

pada deszcz: dotykają opuszkami palców różnych

miejsc na plecach,

1. kap, kapu, kap. zaciśniętymi piąstkami delikatnie

uderzają w różnych miejscach,

A my z latem wyruszamy energicznie przesuwają rozwarte dłonie

dłonie z lewej strony do prawej,

zwiedzić świat, zwiedzić świat. poklepują rozwartymi dłońmi

w plecy różnych miejscach,

Policzymy drzewa w lesie dotykają pleców kolejno wszystkimi
palcami lewej dłoni i prawej dłoni

równocześnie

i kwiaty na łące, rysują kontury kwiatów,

1. tańcem księżyc masują plecy rozwartymi dłońmi,
    i kochane słońce. wykonują szybki, okrężny masaż całą
    dłonią
    Pobiegniemy wąską dróżką, stukają, na przemian, opuszkami
    palców,

górskimi szlakami, rysują dwie linie równoległe (ścieżkę)
palcami wskazującymi

do kąpieli w słonym morzu całą dłonią rysują fale,

1. zapraszamy. delikatnie szczypią.

Zapraszam do aktywności ruchowej na powietrzu. Ciekawa jestem kto z Was potrafi jeździć na rowerze na dwóch kółkach/ starszych Bystrzaków nawet nie pytam. Może ktoś sprawnie skacze na skakance?. Dużo radosnych zabaw.

A, jeszcze jedno, bardzo ważne. Pamiętajmy o tym , że świat jest w naszych rękach i żeby nadal nas zachwycał swoim pięknem musimy o niego dbać. Pozdrowionka p. Bożenka
J

Tygryski , Żabki  i Smerfy -Środa