Przedszkole nr 30 w Bytomiu

PIĄTEK

 

- W indiańskiej wiosce - słuchanie opowieści. Po opowieści można zadać kilka pytań, by sprawdzić co dziecko zapamiętało: Jak nazywały się namioty, w których mieszkali? Co nosił na głowie Indiański wódz? Na co polowali Indianie?

 

„Dawno, dawno temu żyło sobie Indiańskie plemię Tiki-Taka.

Plemię to mieszkało w ogromnych namiotach, które nazywano tipi.

/dziecko wchodzi pod koc lub dużą chustę/

W środku namiotów paliło się ogniska, przy których w mroźne wieczory można było ogrzać swoje ręce.

/dziecko wyciągają ręce do środka, chcąc je ogrzać przy ognisku/

Tej nocy, odbywała się właśnie narada plemienia. Indiański wódz z wielkim pióropuszem na głowie, obwieścił, że w wiosce kończą się zapasy jedzenia i czas wyruszyć na polowanie. Wszyscy Indianie zatem wyszli z tipi i wsiedli na swoje konie mustangi.

/dziecko wychodzi spod chusty i udają, że wsiadają na konie; konie trochę się wiercą, ale na szczęście udaje się zapanować nad sytuacją/.

Indianie żegnają się z rodziną...

/dziecko posyła w powietrzu całuski we wszystkie strony/

... i wyruszają na polowanie...

/dziecko siada na podłodze i uderza dłońmi o kolana imitując dźwięk stukotu kopyt; można dziecko bardziej rozruszać mówiąc, że pokonujemy przeszkody - podnosimy ręce wysoko do góry, jedziemy przez błoto - lekko stukamy dłońmi o policzki, potem przez szuwary - pocieramy dłońmi o siebie/

... aż dotarli na miejsce! Zeskoczyli z koni i rozglądają się we wszystkie strony, gdzie czai się jakiś bizon.

/pokazują ruch zsiadania z konia i rozglądają się dookoła/

Nagle Indianin Sokole Oko, zauważył, że coś przemknęło mu przed oczyma i wszyscy Indianie zaczęli po cichutku skradać się w tamtym kierunku.

/dziecko skrada się w kierunku pokazanym przez mamę/ tatę/

Udało się znaleźli bizona! Teraz wszyscy wyciągają łuki, naciągają je i oddają pierwszy strzał, drugi i trzeci! /dziecko naśladuje wykonywanie strzału z łuku/ Bizon upolowany! W wiosce zapanowała wielka radość. /dziecko skacze z radości/

 

- Taniec Indian – zabawa muzyczna. Filmiku szukamy na YouTube Śpiewające Brzdące – Indiański taniec - piosenki dla dzieci. Zapraszamy do poruszania się indiańskim krokiem.

 

- Udajemy się na polowanie na bizona – zabawa muzyczna. Wsiadamy na swojego mustanga i wyruszamy na prerie. Ilustracji ruchowej szukamy na YouTube Układy taneczne #12 – Polowanie na bizona.

 

- „Pióropusz”praca plastyczna. Potrzebujemy: kolorowe kartki z bloku technicznego, klej, nożyczki. Wzoru szukamy na Dzieciaki w domu w tytule Pióropusz.

W INDIAŃSKIEJ WIOSCE

28 maja 2020

Przedszkole nr 30 w Bytomiu