„Bajka” I. Salach

Zapraszam dzieci na bajkę,

W której kot pali fajkę -

Pyku, pyku, pyk.

Ja sam jej nie pamiętam,

więc bajkę powiedzą zwierzęta.

-Ko, ko- kokoszka zaczęła

i szybko odfrunęła.

- Kukuryku! - zapiał kogutek

i jeszcze szybciej uciekł.

- Gul, gul – indyki pisnęły.

- Meee- potem kozy zaczęły.

- Gę, gę - gąski zagęgały,

Lecz bajki mówić nie chciały.

-Kwa, kwa – kaczki krzyknęły.

- Kwi, kwi – świnki kwiknęły.

-Muuu - głośno ryknęła krowa.

- Beee – baran jej zawtórował.

- Miau, miau – kotki zapiszczały.

Ihaha – koniki głos dały.

- Hau, hau, hau – krzyknęły szczeniaczki.

Głosów był wybór taki!

Zwierzęta ryczały, beczały, kwakały,

gdakały i piały,

szczekały, gęgały, miauczały,

lecz bajki nie powiedziały.

• Niespodzianka dla pieska - nawijanie wełny na rolkę po ręczniku papierowym. Usprawnianie mięśni drobnych palców. Dziecko trzyma rolkę po ręczniku papierowym do którego jest przymocowany koniec rozwiniętego kawałka wełny. Do drugiego końca wełny jest przywiązana rolka po papierze toaletowym – kość dla psa. Dziecko nawija wełnę na rolkę, obracając ja palcami dookoła własnej osi piesek stara się w jak najszybszym tempie zdobyć smakowitą kość. Możemy bawić się także, rywalizując z innymi członkami rodziny.

• Mama i dzieci” – zabawa ruchowa. Dziecko naśladuje rodzica, który przedstawia ruchy i odgłosy zwierząt podczas opowiadania: Ja jestem mamą, a wy moimi dziećmi. – Jestem mamą żabką, wołam swoje dziecko: kum, kum, kum – dziecko podskakuje i odpo‑ wiada kum, kum, kum). – Jestem mamą pszczołą i wołam swoje dziecko: bzzz – dziecko biega i macha dłońmi i odpowiada bzzz. – Jestem mamą bocianicą i wołam swoje dziecko: kle, kle, kle – dziecko chodzi z wysoko podniesionymi kolanami i odpowiada: kle, kle, kle. – Jestem mamą myszką i wołam swoje dziecko: pi pi pi – dziecko czworakuje i odpowiada: pi pi pi. – Jestem mamą dziecka i wołam dziecko: gdzie jesteś? – a tu jesteś: a kuku! (gonitwa – dziecko ucieka, a rodzic biegnie za nim, jak go dotknie odpowiada: a kuku!).

WESOŁE ZABAWY RUCHOWE

14 kwietnia 2020