Tematyka tygodnia: Wielkanoc

Kochane Żabki :)

W tym tygodniu zajmiemy się przygotowaniami do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie jakie tradycje związane są z tymi świętami. Z pewnością święta w tym roku będą wyglądać inaczej niż zawsze, ale mam nadzieję, że mimo to, będą wyjątkowe :)

PONIEDZIAŁEK

1. Zabawa dydaktyczna „Na jaką głoskę?” – Kochani mam dla Was wspaniałą propozycję gry na rozpoczęcie nadchodzącego tygodnia. Zabawa polega na tym, aby określić pierwszą głoskę w słowach pokazanych na obrazkach, a następnie zaznaczyć właściwą literę. Jeśli są litery, których jeszcze nie znacie, poproście o pomoc rodziców :)

Link do zabawy poniżej:

Ćwiczenia poranne: Ćwicz z Lulisią i Lulitulisiami - trening fitness dla dzieci część 1. Czas na małą rozgrzewkę. Po tych ćwiczeniach,
z pewnością będzie nam się łatwiej pracowało nad pozostałymi zadaniami.

2. Wysłuchajcie teraz wiersza związanego z Wielkanocą. Postarajcie odpowiedzieć na poniższe pytania.

„Na wielkanocnym stole

jest kolorowo i świątecznie.

Zielone wstążeczki owsa

otaczają pisanki bajeczne.

Słodki cukrowy baranek,

obok palma nadęta,

baby dobrze polukrowane –

stół zaprasza na święta.”

Rozmowa na temat wiersza:

- Jak nazywają się zbliżające święta?

- Jakie ciasta pieczemy na Wielkanoc?

- Co jeszcze można upiec z ciasta?

- Co znajduje się na stole przygotowanym na święta?

Drodzy Rodzice porozmawiajcie z dzieckiem na temat zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi – malowania jajek, przygotowania koszyczka ze święconką, święcenia wybranych pokarmów, śmigusa-dyngusa.

Wielkimi krokami zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych. Posłuchaj ciekawostek na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych:

• Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.
  • Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.
  • Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.
  • Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.
  • Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.
  • Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.
  • Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.
  • Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.
  • Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.

Teraz już poznaliście tradycje i zwyczaje związane ze świętami Wielkanocnymi. zapraszam Was do udziału w grze, którą sama dla Was stworzyłam. Jestem ciekawa czy wiecie, co wkładamy do WIELKANOCNEGO KOSZYCZKA.

3. Zabawa dydaktyczna „Wielkanocne rymy”.

Pobawimy się teraz w układanie rymów do podanych wyrazów związanych z Wielkanocą. Do tego zadania możecie skorzystać z poniższej tabelki. Po lewej stronie znajdują się słowa, do których będziemy szukać rymów, a po prawej stronie są przykładowe słowa, które rymują się z tymi po lewej, ale są wstawione w niewłaściwych miejscach. Wasze zadane polega na odszukaniu właściwych rymów. Zachęcam również do szukania własnych rymów. Miłej zabawy!

• pisanki
  • dzban