Środa

Co zniknęło? – ćwiczenie trwałości pamięci i koncentracji. Rozkładamy na dywanie cztery obrazki (zwiastuny wiosny). Mama/ tata wskazuje obrazek a dziecko podaje nazwę. Po kilku powtórzeniach dziecko zamyka oczy, a mama/tata zabiera jeden obrazek. Dziecko odgaduje, który obrazek zniknął (co na nim było). Zabawę powtarzamy kilka razy.

ZESTAW ZABAW RUCHOWYCH - kształtowanie prawidłowej postawy ciała, wyrabianie poprawnych ruchów ciała.

Przybory: kwiatki z kartonu, sznur lub skakanka.

1.Słonko świeci – deszcz pada” - zabawa orientacyjno – porządkowa. Na hasło „słonko świeci” dziecko biegają, podskakują, maszerują na „łące” (część wydzielona sznurem), na hasło „deszcz pada” uciekają na drugą stronę sznura, gdzie jest „dom” (sznur dzieli pokój na dwie części. Zabawę powtarzamy 3 razy.

2.Bociany na łące” - zabawa równoważna z elementami skłonu. Dzieci chodzą po łące i zbierają kwiaty. Zobaczyły bociana i próbują go naśladować stojąc na jednej nodze, ręce w bok (kwiatki rozrzucone na podłodze).

3.Startowanie samolotów” - wzmacnianie mięśni kręgosłupa. Daleko na lotnisku startują samoloty. Z leżenia na brzuchu dzieci unoszą na krótko głowę i rękami pod brodą naśladują obracanie śmigła - zataczają kółeczka rękami (powtarzamy 3 razy).

4.Żabki skaczą” - zabawa z elementem czworakowania. Obok stawu (sznur) skakały żabki, więc dzieci też tak chciały spróbować. Naśladują żabki („staw” wyznaczony sznurem).

5. Słońce wschodzi i zachodzi - zabawa wyciszająca. Gdy słonko świeci dzieci biegają wesoło na łące, gdy zachodzi – zasypiają – leżenie na plecach i oddychanie (wdech nosem, wydech ustami) - powtarzamy 3 razy.

WIOSENNE ZABAWY RUCHOWE

31 marca 2020