1. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. Rodzic demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

Powitanie – dzieci dotykają czubkiem języka każdego zęba osobno. Unoszą język raz za górnymi, raz za dolnymi zębami.

Pyszny obiad – dzieci oblizują językiem wargę górną i dolną, jak po zjedzeniu pysznego, rodzinnego obiadu.

Spacer – przy szeroko otwartej jamie ustnej, język idzie na spacer w stronę nosa i w stronę brody.

Rodzinna zabawa – dzieci naśladują dmuchanie baloników: wciągają powietrze nosem i wypuszczają ustami.

Karuzela – dzieci naśladują ruch językiem w koło, od wewnętrznej strony jamy ustnej. Język porusza się raz w jedną, raz w drugą stronę, zataczając duże koła.

Całusy – dzieci wypychają wargi do przodu i naśladują wysyłanie pocałunków mamie i tacie.

Drzwi – dzieci pokazują, jak jak zamykają się i otwierają drzwi do domu – rozwierając i zwierając wargi wyciągnięte do przodu.

2. Oglądanie zdjęć i albumów rodzinnych posiadanych w domu Albumy ze zdjęciami. Dziecko pokazuje zdjęcia swojej rodziny, omawia miejsca i sytuacje, w których zostały one zrobione. Podaje imiona swoich bliskich. Mówi, kto wchodzi w skład najbliższej rodziny.

Zabawa konstrukcyjna Budujemy domy dla naszych rodzin. Klocki różnej wielkości i rodzaju. Dziecko buduje domy dla swojej rodziny, nazywa pomieszczenia w domach, liczy pokoje.

3. Lepienie tortu z plasteliny.

Plastelina, podkładka. Dziecko rozgrzewa plastelinę w dłoniach i lepi z niej okrągłe placuszki, układając jeden na drugim jako warstwy tortu. Przygotowuje przyjęcie dla rodziców.

Zabawa z elementem pantomimy Taki duży, taki mały... Zadaniem dziecka jest pokazanie dużego zwierzęcia (np. słonia) lub małego (np. myszy) jedynie za pomocą mimiki i gestów. Jeśli zadanie sprawia trudności, można dopuścić do tego także wydawanie charakterystycznych odgłosów. Rodzice odgadują, co to jest i określają, czy jest to duże, czy małe zwierzę.

Witajcie w Poniedziałek!

17 maja 2020