Witam Was kochane Smerfy oraz Waszych Rodziców. W tym tygodniu tematem naszych zajęć będą zwierzęta z wiejskiego podwórka.

III TYDZIEŃ – WIOSNA NA WSI

WTOREK 14.04.2020

1. Wysłuchajcie popularnych przysłów, których bohaterami są zwierzęta:

- Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.

- Zapomniał wół, jak cielęciem był.

- Koń ma cztery nogi i tak się potyka.

- Pasuje jak wół do karety.

- Nie kupuj kota w worku.

Poproście rodziców, aby wyjaśnili Wam znaczenie tych przysłów. Spróbujcie razem wypowiedzieć rytmicznie jedno z przysłów, dzieląc każde słowo na sylaby. Teraz otwórzcie karty pracy nr 4 na str. 9. Obejrzyjcie obrazek, odszukajcie na nim ślady zwierząt i połączcie obrazki zwierząt z ich śladami. Naklejcie zdjęcia zwierząt w odpowiednich miejscach.

2. Te ćwiczenia będą polegały na mierzeniu długości i szerokości dywanu. Najlepszy do tych ćwiczeń będzie jakiś mały dywan. Można go zastąpić np. kocem rozłożonym na podłodze.

Ćwiczenie 1

Dziecko i rodzic mierzą szerokość dywanu, stawiając stopę przed stopą (palce jednej stopy dotykają pięty drugiej stopy) i głośno liczącą. Po skończonych pomiarach dzieci odpowiadają na pytania:

Dlaczego wyszły wam różne wyniki?

Czy wasze stopy są jednakowej długości?

Ćwiczenie 2

Dziecko i rodzic mierzą długość dywanu krokami, które głośno liczą. Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu dzieci odpowiadają na pytania:

Dlaczego wyszły wam różne wyniki?

Z czym jest związana długość waszych kroków? (Ze wzrostem).

Jako uzupełnienie wykonanych ćwiczeń polecam zadania w kartach pracy cz.4 s.7.

3. Wysłuchajcie piosenki pt. „Na podwórku koło bramy”. https://www.youtube.com/watch?v=vFf1UYE_gRU

Odpowiedzcie na pytania:

- Czy ta piosenka jest wesoła czy smutna?

- Czy ta piosenka jest szybka czy wolna?

Spróbujcie ułożyć swój własny taniec dopasowany do tempa piosenki. Zaproście rodziców do wspólnej zabawy muzycznej.

Witamy po Świetach

13 kwietnia 2020