Przedszkole nr 30 w Bytomiu

28.04.2020 WTOREK - TEMAT KOMPLEKSOWY -

- MÓJ KRAJ MIEJSCOWOŚĆ I REGION

 

Witajcie we wtorkowy dzionek :) Mam nadzieję, że jesteście wyspane i uśmiechnięte:)

Zabieramy się zatem do zabawy i pracy :)

 

przygotujcie:

kredki ołówkowe, olówek – zatemperowane ;)

Karty pracy cz.4 890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4

 

I Rysowanie po śladach. Na dobry poczatek dnia małe ćwiczenie dla ręki. To jest szybkie zadanie ale ważne jest, żeby zrobić je dokładnie. Dacie radę:) Powodzenia :) Karty pracy cz.4, s.21 890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4

Ćwiczenia poranne "Zakręć kołem ćwiczen " Teraz trochę ruchu z naszym wypróbowanym kołem.

Ciekawe które ćwiczenie podoba sie Wam najbardziej? Proszę mi się tam nie obijać – ćwiczymy:))!

 

II Bytomski rynek dawniej i dziś. Zapraszam Was teraz na nasz bytomski Rynek https://youtu.be/C9yJw_IsRGs ( dawniej) ; https://youtu.be/hLk1YyAB6RI (dziś) Dzielenie się spostrzeżeniami po prezentacji filmów, doskonalenie spostrzegawczości, ćwiczenia w budowaniu ładnych zdań.

 

Rozmowa na temat miejsc w swojej miejscowości, które należy odwiedzić.

Zapraszam Was teraz do zrobienie planu jednodniowej wycieczki po naszym mieście. Wyobraźcie sobie że przyjechał do Was kolega z innego miasta ,,Co chcielibyście mu pokazać ? Wybierzcie pięć miejsc. Jak myślicie :

  • Co jest najbardziej charakterystyczne dla naszego Bytomia?

  • Co się Wam tutaj najbardziej podoba?

Nasze miasto ma różne oblicza dziś zastanówmy się co w nim jest warte odkrycia. Podpowiem Wam trochę a Wy z pomocą rodziców szukajcie pomysłów :

  1. zabytki

  2. wydarzenia kulturalne (w zależności kiedy odwiedzi Was kolega np.,,Zlot Superbohaterów")

  3. obiekty sakralne – kościoły

  4. obiekty gastronomiczne – restauracje, kawiarnie, lodziarnie

  5. obiekty sportowo – rekraacyjne (np. Sportowa Dolina)

  6. obiekty przyrodnicze ( np.:Rezerwat przyrody Segiet, Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie doły)

  7. obiekty militarne ( schrony)

Zróbcie plan wycieczki, może się Wam kiedyś przydać (nie zapomnijcie o przerwie na lody :)) Powodzenia:)

Zachęcam rodziców do odwiedzenia w wolnej chwili strony ,,Cyfrowa biblioteka bytomskiej architektury".

 

Zabawa ruchowa do piosenki https://youtu.be/30BVfTvlsrE

 

Rozwijanie umiejętności odejmowania. Zapraszam teraz małych matematyków na zabawę w liczenie https://youtu.be/osSObvWUI6s Powodzenia!!!

 

III. Piosenka” Najpiękniejsze miejsce świata ,” posłuchajcie piosenki, czy rozumienie pojęcie „Swój kawałek Polski”? tak to miejsce gdzie mieszkamy i żyjemy
https://www.youtube.com/watch?v=31iMeePXKM8

Śląskie opowieści 2 - Opowieść o Śląskim Kopciuszku z Goduli
Zapewne wszyscy znają bajkę o Kopciuszku. Ta opowieść nie jest jednak wcale bajką, wszystko wydarzyło się naprawdę. A było to tak;

Śląski Kopciuszek miał na imię Joasia Gryczik, urodziła się dawno temu w Porębie, dzisiaj jest to dzielnica Zabrza. Mieszkała w ubogiej chłopskiej chacie , a jej ojciec był biednym robotnikiem i pracował w hucie cynku, której właścicielem był Karol Godula jeden z najbogatszych ludzi na całym Śląsku.
Nie miał dzieci, ani bliskiej rodziny - musiał więc się czuć samotny. W dodatku był bardzo brzydki, posępny i zamknięty w sobie. Utykał na jedną nogę, zaś jego twarz dodatkowo szpeciła blizna- znak po dawnym wypadku.
Jego ogromny majątek budził zazdrość taką dużą, że niektórzy ludzie opowiadali między sobą, że Godula podpisał pakt z samym diabłem jak czarnoksiężnik Twardowski, w zamian za ziemskie bogactwa miał mu oddać duszę po śmierci!

Kiedy Joasia była malutka, spotkało ją wielkie nieszczęście; śmierć ojca. Matka dziewczynki oddała ją pod opiekę pani Emilii-służącej Karola Goduli. I właśnie dzięki temu posępny, ubierający się na czarno, podparty laską starzec poznał kilkuletnią dziewczynkę.
Zapewne spotkał gdzieś na schodach lub korytarzach swojego pięknego pałacu. I o dziwo - dziewczynka wcale się go nie bała, nie uciekała przed nim. Może zadała mu pytanie, czy nie widział jej pluszowego misia, albo lalki w szarej sukience? W każdym razie gdzieś pośród długich pałacowych korytarzy i schodów rozpoczęła się niezwykła przyjaźń starego bogacza i małej dziewczynki.

Przyjaźń ta nie trwała jednak długo. Karol Godula umarł kiedy Joasia miała zaledwie sześć lat. Gdy tylko się poznali, bogaty starzec postanowił, że będzie dawać pieniądze na wychowanie i naukę małej Joasi, aby mogła skończyć dobrą szkołę. Krótko przed śmiercią postanowił, że da jej jeszcze więcej. Spisał testament, w którym przeznaczył dziewczynce niemal cały swój majątek i wyznaczył opiekunów, którzy mieli się zająć małą Joasią .W ten sposób Joasia- Kopciuszek z biednej chłopskiej chaty stała się jedną z najbogatszych osób na Śląsku. Czym ujęła dziewczynka bogacza? Może swoim wdziękiem, radosnym dziecięcym śmiechem, który zburzył smutek posępnego pałacu? A może tym, że umiała być wdzięczna za wszystko co otrzymała, albo tym, że nie oczekiwała wielkich prezentów.
Karol Godula nie był złym człowiekiem - pracownikom w swoim zakładzie fundował pomoc i opiekę lekarską, w czasie ciężkich chorób pożyczał pieniądze i zboże. Mimo to ludzie patrzyli na niego z zawiścią i szeptali, że diabłu duszę zaprzedał.
Joasia z pewnością dostrzegła w starym Goduli ciepłe ludzkie serce.

Karol Godula miał siostry i siostrzeńców, jednak nie im przeznaczył swoją fortunę. Rozwścieczeni taką decyzją krewni próbowali unieważnić jego ostatnia wolę. A kiedy to się im nie udało - zaczęli grozić małej Joasi, podobno nawet opłacili człowieka , który miał ją zabić. Dziewczynka więc została wysłana do szkoły we Wrocławiu . Kiedy dorosła poznała tam starszego od siebie o11 lat hrabiego Hansa Ulricha von Szchaffgotscha. Opiekunowie Joanny postanowili, że będzie on odpowiednim kandydatem na jej męża. W zawarciu małżeństwa była jednak w tamtych czasach bardzo istotna przeszkoda. On z pochodzenia był arystokratą , Joanna - dziewczyną z biednej chłopskiej chaty. Jednak po raz kolejny z pomocą miała przyjść fortuna Goduli. Właściwie jej używając opiekunowie Joasi uzyskali nadanie jej przez samego króla Prus Fryderyka Wilhelma IV tytułu szlacheckiego. W ten oto sposób Joasia stała się Joanna von Schomberg- Godula. W jej szlacheckim herbie znalazły się błękitno- złote barwy Górnego Śląska oraz górniczy pyrlik - symbol przemysłu/cynku/, dzięki któremu zrodziła się fortuna Goduli.

Po ślubie młodzi zamieszkali w bajkowym pałacu w Kopicach. Odziedziczonym po Goduli majątkiem zarządzali dobrze, jeszcze bardziej go pomnażając.
Hrabina Joanna nigdy nie zapomniała historii swojego bogactwa- pozostała wrażliwa na potrzeby prostych ludzi, a szczególną uwagę poświęcała dzieciom. Przekazywała pieniądze na budowę wielu szkół, za jej pieniądze wznoszono kościoły. Przyczyniła się do budowy kościoła Serca Pana Jezusa w Bytomiu - Szombierkach. Powstał on tuż obok nieistniejącego już pałacu Karola Goduli, w którym zamieszkała jako mała dziewczynka. W podziemiach tego kościoła, niedaleko głównego ołtarza spocz
ywają szczątki Karola Goduli.


Dla chętnych Bystrzaków - narysujcie postać Joasi - Śląskiego Kopciuszka kredkami

Praca zadaniowa dla wszystkich w karcie pracy cz4s.22 pokolorujcie ramkę zdjęcia przypominającego miejscowość w której mieszkamy.

890623_NP_OLKA_I_ADY_KP_6_lat_cz4

 

Z ciepłymi pozdrowieniami dla Wszystkich Pracusiów p. Bożenka i p. Jola
 

 

WTOREK

27 kwietnia 2020

Przedszkole nr 30 w Bytomiu