1. Ćwiczenia słuchowe Co słychać wokół nas?

Rodzic prosi, aby dziecko przez chwilę było bardzo cicho i uważnie słuchało odgłosów wokół. Jeśli ich nie ma (lub są niewyraźne), rodzic może sam je stworzyć (np. postukać w podłogę). Następnie dziecko opowiada, co słyszy

2. Zabawa badawcza Co jest słodkie, a co słone?

Dwie szklanki z ciepłą wodą, dwie łyżeczki, sól, cukier.

Dzieci wsypują produkty do kolejnych szklanek i mieszają je łyżeczkami. Rodzic pyta o to, dlaczego ich zdaniem cukier i sól zniknęły. Dziecko próbuje powstałych roztworów, określając ich smak.

Zabawa Kto tu mieszka?

Worek z ziemią. Rodzic pokazuje dzieciom przyniesiony worek i pyta, co się w nim znajduje. Po odpowiedzi zadaje kolejne pytanie: Jakie zwierzęta mieszkają w ziemi?

Zabawa badawcza Powietrze jest bardzo ważne.

Dwa słoiki różnej wielkości, dwie małe świeczki (typu tealight), dwa talerzyki, zapałki/zapalniczka. Rodzic stawia świeczki na talerzykach i podpala ich knoty. Następnie przykrywa je słoikami i wspólnie z dzieckiem obserwuje, gdzie świeczka zgaśnie szybciej. Dziecko może podać swoje wnioski. Rodzic może wytłumaczyć, że tam, gdzie był mniejszy słoik, było mniej tlenu, a w większym słoiku było go więcej. Zabawa językowa Jaki jest ogień?

Świeczka, zapałki/zapalniczka. Rodzic podpala knot świeczki i stawia ją w bezpiecznej odległości od dziecka. Zadaje pytanie: Jaki jest ogień? Słucha wypowiedzi dziecka.

3. Praca plastyczna Kwiatek.

Dla dziecka: kartka, kredki. Rodzic prosi, aby dziecko narysowało kwiatek dla bliskiej osoby (np.: koleżanki, kolegi, mamy, taty). Przypomina również, jaki zwrot grzecznościowy jest stosowany podczas wręczania prezentu.

Zabawa logopedyczna Mów tak jak ja. Rodzic wydaje różne dźwięki, z różnym natężeniem i różną intonacją (np. la-la-la, la-mi-la), a dziecko powtarza je w ten sam sposób.

Jako zajęcie dodatkowe, zapraszam do obejrzenia świetnego filmiku, którego autorem jest Biblioteka Miejska w Bytomiu, myślę że dzieciom i rodzicom się spodoba, spróbujcie z dziećmi porozmawiać o tej legendzie :)

27 kwietnia 2020