PIĄTEK

1. Zabawy edukacyjne online. Wybierz zabawę, która cię najbardziej interesuje. Może chcesz poćwiczyć znajomość liter? A może poćwiczyć liczenie? A może po prostu masz ochotę poukładać puzzle? Te i wiele innych propozycji na zabawę znajdziecie w linku poniżej.

2. Zabawa badawcza – „Wokół jajka”.

Dzieci oglądają jajka kurze. Wypowiadają się na temat ich kształtu; podają przykłady zwierząt, które wykluwają się z jajek.

Rodzic rozbija przed dziećmi jajko, dzieci oglądają jego zawartość; nazywają poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko.

Należy zwrócić dzieciom uwagę na zarodek i wyjaśnić dzieciom, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.

Następnie można pokazać dzieciom dwa jednakowe jajka (jedno – surowe, drugie – ugotowane). Poproście dzieci, aby się zastanowiły, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie gotowane.

Następnie postarajcie się wprawić w ruch obrotowy oba jajka. Dzieci obserwują ich ruchy i określają, które z nich kręci się szybciej. Rozbijają jajko i sprawdzają, czy miały rację. Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Powodem jest jego płynny środek, który porusza się wewnątrz skorupki w różne strony, co hamuje szybkie poruszanie się jajka.

Zabawa badawcza„Jajka i woda”.

Przygotujcie: Jajko surowe, jajko ugotowane, szklane naczynie, sól, łyżka.

- Dzieci badają zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka ugotowanego – wkładają je kolejno do przezroczystego naczynia z wodą. Obserwują ich zachowanie.

- Do wody w przezroczystym naczyniu wkładają surowe jajko i dosypują stopniowo sól (około 10–12 łyżek soli). Obserwują, co dzieje się z jajkiem.

Zabawy i ćwiczenia pod hasłem: „Co można zrobić z jajka?”

- Oglądanie skorupki jajka przez lupę.

- Porównywanie ciężaru jajek – surowego i ugotowanego.

- Wypowiadanie się dzieci na temat: Co można zrobić z jajek?

(Pomalować, ugotować, usmażyć itp.)

- Wymyślanie przez dzieci przepisów na potrawy z jajek. Nadawanie im nazw.

Zachęcam również do wykonania potrawy z jajek J

Jeśli macie więcej ochoty na zabawy badawcze z jajkiem to zapraszam do odwiedzenia następującej strony:

3. Zabawa ruchowa – „Marsz z gazetą”.

Dzieci maszerują z gazetą po pokoju i naśladują rodzica:

- Marsz z gazetą przyciskaną brodą do klatki piersiowej.

- Marsz z gazetą przyciskaną uchem do lewego barku, a następnie – do prawego barku.

- Marsz z gazetą położoną na otwartej prawej dłoni, następnie – na lewej dłoni.

- Podskoki w przód z gazetą trzymaną między kolanami.

- Marsz z gazetą położoną na głowie.

Wszystkim ŻABKOM i Rodzicom życzę,

aby w te Święta Wielkanocne zdrowie Wam dopisywało

i jajeczko smakowało, by szyneczka nie tuczyła,

atmosfera była miła, a zajączek uśmiechnięty –

przyniósł wreszcie te prezenty!

Życzy:

p. Żaneta